1. Anasayfa
 2. Doğa

Lotus Çiçeği Özellikleri, Anlamı ve Hikayesi

Lotus Çiçeği Özellikleri, Anlamı ve Hikayesi
1

Lotus çiçeği birçok kültürde derin anlamlara sahip olan bitki türlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu içeriğimizde Lotus çiçeği renkleri ve anlamları konusunda bilgi vermekle birlikte hikayesi ve özellikleri üzerine de bilinmesi gerekenleri sizlere sunmak istedik.

Lotus çiçeği, geceleri yapraklarını kapatır ve şafağın ilk ışıklarıyla birlikte yeniden açılıp güneşi selamlar. Bu çiçek, yaprak yapısının özel bir özelliği sayesinde toz ve kir tutmaz, bu sayede her zaman temiz ve berrak bir görünüme sahiptir.

Lotus ile nilüfer çiçeği arasındaki en büyük fark boyutlarıdır. Nilüfer çiçeği ile sıkça karıştırılan lotus çiçeği, boyut olarak önemli bir fark gösterir; nilüfer maksimum 20 cm büyürken, lotus çiçeği 3 metre yüksekliğe ulaşabilir. Çeşitli renklerde bulunan lotus çiçeği, ayrıca dünya genelinde tarih boyunca pek çok sanat eserinde de yer almıştır.

Nelumbonaceae ailesinin bir üyesi olan bu muhteşem çiçek, birçok mitolojide de kendine yer edinmiş olan bir bitki türüdür. Alışılagelmiş çiçeklerin aksine toprağa bağımlı bir şekilde değil de su üzerinde yetişir. Bu çiçekler son derece asil ve berrak bir görünüme sahiptir.

lotus çiçekleri

Lotus Çiçeği Özellikleri

Lotus çiçeği özellikleri dikkatli bir şekilde incelendiğinde saflığı ve temizliği neden simgelediğini de ortaya koymaktadır.

Lotus çiçekleri genellikle 12 yapraklı bitkilerdir. Bu bitkilerin 13. Yaprağa sahip olduğunda şans değil uğursuzluk getireceğine inanılmaktadır. Bu inanış Hıristiyanlık dininde yaygın olan 13. Sayısının uğursuzluğundan gelmektedir.

Lotus çiçeği renkleri mavi, beyaz, pembe, kırmızı ve mor olmak üzere 5 tanedir. Bu çiçekte her renk ayrı bir anlam ifade etmektedir. Bu muhteşem çiçekler geceleri yapraklarını kapayıp su içerisine batmaktadır. Güneş doğduğu andan itibaren battığı ana kadar ise yaprakları açık bir şekilde su üzerinde kalmaktadır.

Kirlenen yapraklarını yağmur suyu yardımıyla temizlerler. Bu sebeple lotus çiçeklerini kirli bir şekilde görmek neredeyse imkansızdır.

Bir su bitkisi olan lotus çiçeğini ev içerisinde yetiştirmek pek mümkün değildir. Çoğu kişi, bu bitki ile insan arasında manevi bir bağ olduğuna inansa da bilimsel olarak kanıtlanmış bir enerji akışı tespit edilememiştir.

pembe lotus çiçeği

Lotus Çiçeği Anlamı

Lotus çiçekleri Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde iç dünyayı temizlemeyi ve kendini yeniden bulmayı ifade etmektedir. Harikulade görünüme sahip olan bu bitki aynı zamanda sonsuz yaşamın simgesi olarak da bilinmektedir.

Bu bitki 5 farklı renge sahiptir ve her renk farklı bir anlam ifade etmektedir. Renklerine göre lotus çiçeği anlamı şöyledir;

 • Mavi lotus çiçekleri mısır halkı için en değerli olan lotus çiçeğidir. Mısırlıların dinine göre mavi olanları yeniden doğuşu temsil etmektedir. Bir diğer anlamı ise bilgiyi ve bilgeliği temsil etmektedir.
 • Beyaz lotus çiçeği saf bir ruhu ve sağlığı temsil etmektedir. Çoğu kişi için manevi olarak en yüksek değere sahip olan renklerden bir tanesidir.
 • En çok görülen türü olan pembe lotus çiçekleri aydınlanmayı ve bilgiyi temsil etmektedir.
 • En nadir görülen türü olan kırmızı lotus çiçeği aşkı ve şehveti temsil etmektedir. Efsaneye göre dünya üzerinde birbirine aşkla bağlı olan her kişinin bir yerlerde kırmızı bir lotus çiçeği bulunmaktadır.
 • Mor lotus çiçeği maneviyatı simgeler ve Budizm başta olmak üzere birçok din ve kültürde çok kıymetli bir yeri bulunmaktadır.

Hikayesi

Lotus çiçeğinin hikayesi Antik Mısır halkı için oldukça değerli olduğu da ortaya koymaktadır.. Öyle ki antik mısır halkı bu çiçeğin hem manevi gücünden faydalanmış hem de onu yiyerek veya ezerek fiziksel yaralarını iyileştirmek için de kullanmıştır.

Çeşitli rivayetlere göre mısır firavunları henüz bebekken bu çiçeğin renklerinden biri seçerdi ve çiçek hangi gücü temsil ediyorsa hükümdarlığı boyunca o güçle besleneceğine inanırdı.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bach Çiçekleri Terapisi Nedir, Kullanılan Bitkiler Nelerdir, Ne İşe Yarar?

lotus çiçeği

Lotus Çiçeği Faydaları

Lotus çiçeği yalnızca manevi değil aynı zamanda fiziksel olarak birçok faydayı da beraberinde sunan mucizevi bir su bitkisidir. Her sorunun çaresi olduğuna inanılan lotus çiçeğinin faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Bu çiçeğin kokusunun rahatlamaya sebep olduğu bu nedenle rahat uyumaya yardımcı olduğu bilinmektedir.
 • Kozmetik sektörünün neredeyse ilk zamanlardan bu yana cilde olan faydaları nedeniyle kullandığı bir bitkidir. Özellikle toniklerin içerisinde kullanılan bu bitki ile siz de kendi toniğinizi yaparak bu güzel görünümlü çiçeğin temizleyici gücünden faydalanabilirsiniz.
 • Birçok kültüre göre bu muhteşem bitkinin sakinleştirici gücü bulunmaktadır. Özellikle yoğun, yorgun ve sinirli olarak geçirdiğiniz bir günden sonra lotus çiçekleri ile aynı ortamda bulunarak sakinleşebilirsiniz.
 • Kökleri ishal hastalığına oldukça iyi gelmektedir. Bu bitkinin köklerini kaynatarak ve çay gibi içerek ishale son verebilirsiniz.
 • Kalp hastalıklarına da iyi geldiği düşünülmektedir. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız tavsiye edilmektedir.
 • Kilo vermeye yardımcıdır, çünkü vücutta hızlı kilo vermeyi sağlayan enzimlerin salgılanmasını sağlar.
 • Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.
 • Kan dolaşımını hızlandırarak kanı temizlemektedir.

Bu muhteşem çiçek hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından bizimle paylaşırsanız çok seviniriz, ayrıca “Banyan ağacı” başlıklı içeriğimizi de seveceğinizi düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Her renginin ayrı anlam ifade etmesi çok hoşmuş. Bunu bilmiyordum sayenizde öğrendim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir