1. Anasayfa
  2. Doğa

Banyan Ağacı Nedir, Nerede Yetiştirilir? Özellikleri Nelerdir?

Banyan Ağacı Nedir, Nerede Yetiştirilir? Özellikleri Nelerdir?
0

Banyan ağacı nemli ve sıcak bölgelerde yetişen Hint inciri olarak da anılan ağaç türüdür. Dalları aşağı doğru sarkar ve sarkan bu dallar yeni kökler oluşturur. Yaklaşık 3000 kadar köke ve 20 metre yüksekliğe ulaşabilmektedir. Yetişkin bir Banyan ağacı gölgesi altında 7000 kişi rahatlıkla durabilmektedir.

Dutgiller familyasına ait olan Banyan ağacının dalları yere doğru uzar ve bu dallar yeni kök oluşturur. Bu açıdan oldukça değişik bir bitki türüdür. Kuşlar ve maymunlar Banyan ağacı meyvesini çok sever ve ağacın tohumlarının dağılmasında büyük rol oynarlar.

Hindistan ve Afrika’da yetişen Banyan ağacının dallarından ve meyvelerinden şifalı kürler yapılmaktadır. Ayrıca tohumu kaynatılarak içilmektedir.

banyan ağacı yetiştirmek

Banyan Ağacı Nerede Yetiştirilir?

Banyan ağacının yetiştirildiği bölgeler çok sıcak ve nemli olmalıdır. Bu yüzden Hindistan ve Afrika bölgelerinde sık sık bu ağaca rastlanır. Türkiye’de ise Akdeniz bölgesi bu ağacı yetiştirmek için elverişli sayılmaktadır.

Ayrıca Banyan ağacı saksıda bonsai şeklinde de yetiştirilmektedir. Sadece internet üzerinden satılan tohumları alınarak saksıda tek bir kök şeklinde yetiştirmek mümkündür.

Saksıda Banyan Ağacı
Saksıda Banyan Ağacı

Banyan Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Banyan ağacı yetiştirilirken saksıda tohum ekimi yapılır. Bu anlatım elbette ki minyatür türü için geçerlidir. Tohum satın alındıktan sonra filizlendirilir. Çiçek bakımı yapar gibi kaliteli bir toprak içine filizlendirilen tohum ekilir. Can suyu verilir. Daha sonra düzenli bakım ve sulama ile evde küçük bir ağaç yetiştirilebilmektedir.

Bu muhteşem ağacın doğada yetişmesi ise insan elinden çok doğanın kendi imkanları ile gerçekleşmektedir. Banyan ağacı doğada yetişirken kuşlar tarafında tohumları dağıtılır. Bu ağaç zaten kendi başına oldukça yayılan ve dallarının toprağa değdiği yerde yeni kökler oluşturabilen bir ağaçtır.

Saksıda banyan ağacı bakımı birkaç küçük detay göz önünde bulundurulduğunda oldukça kolaydır. Sıcak iklim bitkisi olması nedeniyle çok sık sulanmamalıdır. Sulama yapılırken yapraklardan değil diplerden her köke su verilmesine ve belirlenen periyotlarda düzenli olarak verilmesine dikkat edilmelidir. Yılda bir kere daha büyük bir saksıya alabilirsiniz. Ayrıca gübreleme işlemini de yine yılda sadece 1 kere gerçekleştirmeniz yeterlidir.

banyan ağacı özellikleri

Banyan Ağacının Özellikleri Nelerdir?

Banyan ağacının özellikleri arasında fazlasıyla dayanıklı bir ağaç türü olması vardır. Dalları ve gövdesi kuru odunsu görünümde ve yapıdadır. 3000 kadar köke sahip olduğu için köklerden biri kurusa ve çürüse bile diğerleri yaşamına devam edebilir. Böylece ölümsüzlüğe yakın bir süre boyunca ayakta kalabilir. Bu özelliğinden ötürü de Banyan ağacı “hayat ağacı” olarak da bilinmektedir.

Banyan Ağacının Faydaları Nelerdir?

Banyan ağacının yararları yemişleri kullanılarak görülmektedir. Hint inciri de denen Banyan ağacının meyveleri şifa bulmak için kullanılmaktadır. Meyveleri incire benzediği için bu ismi almıştır. Şifalı bitkiler kategorisine giren bu ağacın yaprakları ve meyveleri şifa bulmak için kullanılmaktadır. Meyvesi aromalı bir tada sahiptir. Ağacın yapraklarından yapılan karışımdan sonra çay ya da kahveye katılarak kullanılmaktadır. Ferahlatıcı özelliği bulunan yapraklarından yapılan karışım çok fazla içilmemeye dikkat edilmelidir.

Karışımdan fazla tavsiye edilmemesinin sebebi her bitkinin olduğu gibi bu bitkinin de yan etkisinin olabileceğidir. Bu sebepten dolayı dozunda kullanımı tavsiye edilmektedir. Doktorlar halen Banyan ağacının faydalarını araştırmakta ve kürlerini denemektedir. Vücuda birçok olumlu yararı bulunan bu ağacın kendisi ve meyveleri Hindistan’da kutsal sayılmaktadır. İnsanların hastalıklarını iyileştirici etkiye sahip olduğu düşünülmektedir.

Banyan ağacından fayda görmek için insanlar tohumunu ve yapraklarını kaynatarak karışım elde etmektedir. Alanında uzman doktorlar cildi gençleştirmek için kür yapmaya çalışmaktadır.

Banyan Ağacı Türkiye’de Yetişir Mi?

Banyan ağacını Türkiye’de yetiştirmek teorik olarak mümkündür. Bu ağaç çok nemli ve sıcak bölgeleri sever. Hindistan ve Güney Afrika bu ağaç için paha biçilemez özelliğe sahip bölgelerdir. Türkiye’de de bolca nem ve sıcaklığın bir arada bulunduğu bölge Akdeniz bölgesidir. Burada Banyan ağacı yetiştirilebilir.

Ayrıca bu muhteşem bitki minyatür boyutlarda bonsai şekilde saksıda yetiştirilmektedir. İnternet üzerinden tohum satın alınarak her mevsim evin içinde küçük bir minyatür türünü yetiştirmek mümkündür.  Yaprakları ve tohumu kaynatılarak şifa bulunabilir.

Ne dersiniz bu muhteşem ağaç sizce harikulade görünmüyor mu? Görüşlerinizi yorumlarda belirtirseniz çok sevinir ve mutlaka geri dönüş yaparız. Ayrıca “Doğa” kategorimizde yayınlanan diğer içeriklerimizi de sakın kaçırmayın.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir