1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

21 Gün Olumlama Mucizesi Nedir? 21 Gün Meditasyonu Nasıl Yapılır?

21 Gün Olumlama Mucizesi Nedir? 21 Gün Meditasyonu Nasıl Yapılır?
0

21 gün olumlama, belirtilen süre dahilinde bir insanın kendine dair olumlu cümleler kurmasıdır. Bunu yaparken söylem kadar düşüncelere de ağırlık vermek lazımdır. Zihinsel odaklanma ile kurulan cümlelerin, hayat akışını yönlendirmesi beklenir. Olumlama konusunda inancın rolü büyüktür. Dile getirilen olumlu ifadelerin, istekle ve inançla söylenmesi şarttır. Duygusuz bir konuşma yapar gibi cümle kurmak, 21 gün olumlama meditasyonu açısından istenmeyecek bir şeydir.

Olumlama cümlelerinin etki gösterdiği durumlar mucize olarak nitelenir. Düzenli olarak dile getirilen ifadeler gerçekleşmeye başlarsa, telkinler doğru yapılmış demektir. Metafiziksel bir uygulama olduğu için bazı insanlar bu meditasyonu etkileyici bulurken, bazıları önemsemez. Fakat küçük bir deneme yapmanın kimseye zararı yoktur.

21 Gün Olumlama Nasıl Yapılır?

Olumlama meditasyonu yapmak isteyenler, hayatlarında kendileri için sorun meydana getiren şeyi tespit etmelidir. Fakat sorunları tespit ederken şahıslara değil, duygu ve düşüncelere odaklanmak lazımdır. Sizler üzerinde olumsuz etki yaratan hisleri geride bırakabilmeniz için hayatınızı her yönüyle değerlendirmeniz gerekir.

Kötü hissetmenize yol açan, enerjinizi düşüren veya diğer insanlarla sorun yaşamanıza sebep olan duygularınızı tespit edip buna dair pozitif yargılar geliştirmelisiniz. Mecbur olduğunuz bir görevi yerine getirirmiş gibi değil, istekli biçimde 21 gün boyunca aynı veya benzer ifadeleri tekrarlayarak meditasyonu tamamlamış olursunuz.

Üç haftaya denk gelen 21 günlük süreçte, günün her zamanını meditasyon için değerlendirebilirsiniz. 21 gün olumlama yaparken dikkat edilmesi gerekenler arasında, zihninizin açık ve sakin olduğu süreçleri değerlendirmek bulunur. Bir işle meşgulken veya kafanızda başka düşünceler varken etkili bir meditasyon yapamayabilirsiniz. Özellikle uyandıktan sonraki 1 saatlik zaman dilimi ve yatmadan önceki 15 dakika meditasyon için uygun süreçlerdir.

21 Gün Olumlama Meditasyonu

21 Gün Olumlama Meditasyonu için Nasıl Cümle Kurulmalıdır?

Meditasyonun önceden belirlenmiş, kesin şartları bulunmaz. Fakat cümle kurarken göz önüne almanız gereken bazı detaylardan bahsetmek mümkündür. Olumlama cümleleri, tamamen pozitif yargılar içermelidir. Eksiklikleriniz ya da problemleriniz meditasyon sırasında dile getirilmemesi gereken şeylerdir. Cümle kurarken dikkate alabileceğiniz detaylar şunlardır:

  • Eğer canınız bir sebepten dolayı sıkılıyorsa;

“Canım sıkılmıyor” değil, “Kendimi iyi hissediyorum” demelisiniz.

  • Hoşlanmadığınız birileriyle karşılaşmak istemiyorsanız;

“O kişiyi görmeyeceğim” değil, “Hoşlandığım kişilerle karşılaşacağım” demelisiniz.

  • Eşinizle, nişanlınızla veya sevgilinizle ilişki sorunları yaşıyorsanız;

“Eşimle / nişanlımla / sevgilimle tartışmayacağım” değil, “Eşimle / nişanlımla / sevgilimle mutluyum ve onu seviyorum” demelisiniz.

  • Matematik dersinin konularını bir türlü anlayamıyorsanız;

“Matematik zor değil” demeyip “Matematiği seviyorum ve anlamak istiyorum” demelisiniz.

  • Yalnızlıktan şikayetçiyseniz;

“Artık yalnız kalmayacağım” veya “Yalnız değilim” demek yerine, “Hayatıma yeni insanların girmesini istiyor ve kabul ediyorum” demelisiniz.

  • İş hayatında çeşitli sıkıntılar yaşıyorsanız;

“İşlerim artık daha iyi gidecek” değil, “İş hayatım olması gerektiği gibi düzeliyor” demelisiniz.

21 gün olumlama cümleleri tamamen pozitif yaklaşıma sahip olmalıdır. Olumlama yaparken dile getirdiğiniz ifadeler durumunuzu yansıtmıyorsa bile bunları içten bir tavırla söylemeniz gerekir. Cümle kurarken başka şeylere odaklanmamalı, başka şeyler düşünmemeli ve rahat olmalısınız.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sizi Ferahlatacak Umut Sözleri – 50 Umut Verici Söz

21 Gün Olumlama Yaparak İnsanlar Üzerinde Etki Kurulabilir mi?

Bilinçaltının yönlendirilmesine ve düşüncelerin istenen standartlara getirilmesine yarayan 21 gün meditasyonu, sizde getirdiği etkiler aracılığıyla diğer insanları da etkileyebilir. Fakat bu etki ancak pozitif bir anlamda kendini gösterecektir. Olumlama meditasyonun, başkalarına zarar verme amacıyla yapılabilmesi mümkün sayılmaz.

Örneğin hoşlanmadığınız birine dair, onun bir felaket yaşaması için 21 gün boyunca çeşitli telkinlerde bulunmanız olumlama değildir. Olumlama cümleleri, yapıcı ifadelerden oluşur. Eğer başka insanları kötü etkileme amacıyla bir şeyler yapmak istiyorsanız, hiç yapmamanız tavsiye edilir. Çünkü olumsuz dilekler yaşam enerjinizi düşürür ve davranışlarınızda bozulmalar meydana getirir.

21 Gün Olumlama Başarılı Olmazsa Ne Yapılmalıdır?

Meditasyon yaparken, başarısızlık ihtimalini düşünmemeniz gerekir. Eğer yaptığınız meditasyonun faydalı olmadığını düşünüyorsanız pozitif etki görme şansınız azalacaktır. Yakın çevrenizde bulunup 21 gün olumlama yapanların yorumları her zaman iyi yönde olmayabilir. Herkesin meditasyonlardan aynı verimi alması imkansızdır. Yapmanız gereken, yalnızca kendinize ve hedeflerinize odaklanmaktır. Eğer süreçten verim alamazsanız konsantrasyonunuzu toplayarak ve özgüveninizi tazeleyerek yeniden meditasyon yapabilirsiniz.

Siz kendinizi nasıl motive ediyorsunuz? Yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca olumlama cümleleri yazımız da sizin için oldukça faydalı olacaktır, mutlaka okumalısınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir