1. Anasayfa
  2. Doğa

Kırmızı Yapraklı Ağaç Türleri Hangileridir? İsimleri ve Özellikleri 

Kırmızı Yapraklı Ağaç Türleri Hangileridir? İsimleri ve Özellikleri 
0

Kırmızı yapraklı ağaç türleri, görmeye alıştığımız yeşil yapraklı ağaçlardan daha etkileyici olabilir. Çünkü kırmızının farklı tonlarındaki yapraklar, herkesin beğenebileceği bir görünüme sahiptir. Meyveli olmaları halinde kırmızı yapraklı ağaçlar aynı renkteki meyveler sunar.

Kırmızı Yapraklı Ağaçlar
Kırmızı erik ağacı

Kırmızı Yapraklı Ağaçlar

Kırmızı renge sahip olan meyveli ağaçların başında, kırmızı erik ağacı gelir. Genel olarak parklarda, site bahçelerinde veya çiftliklerde süs amaçlı değerlendirilen kırmızı erik ağaçları ilkbahardan sonra meyve verir.

Tadı ekşi ile tatlı arasında değişen kırmızı erikler, mora yakın bir renktedir. Tamamen olgunlaşmaları durumunda tamamen tatlı bir hale gelirler. Şıklığıyla dikkat çeken diğer kırmızı ağaç türleri çoğunlukla mevsimsel olarak kırmızı renk alır.

Sonbaharda yaprakları kırmızılaşan bitkilerden bazıları şunlardır:

sonbaharda kırmızılaşan ağaç
Gürgen Ağacı

Gürgen

Yapraklarının esas rengi yeşildir. Kırmızı yapraklı ağaç türleri arasında sayılmasının nedeni ise sonbaharda yapraklarının kızarması nedeniyledir. Türkiye’de bulunan gürgenler, doğu gürgeni ve adi gürgen olarak birbirinden ayrılır. Doğu gürgeni esas olarak İran bölgesinde yetişir. Kırmızı rengin en iyi gözlemlenebildiği ağaçların başında bulunur. Yerden yüksekliği 6 – 10 metre arasında değişir.

Adi gürgen, değerli bir keresteye sahiptir. Sağlam gövdeli, çabuk alev almayan adi gürgenler tepelik alanlarda görülür. Uzunluğu 15 – 20 metreye ulaşabilir.

kırmızı yapraklı ağaçlar
Sonbaharda Ak Meşe Yaprakları

Ak Meşe

Sonbahar itibarıyla turuncu – kırmızı arasındaki bir renge sahip olan ak meşe, her toprak tipine uygun bir ağaçtır. Güçlü kökler saldığı için gövdesi kalın ve dirençlidir. Sahip olabildiği görsellik dışında, dallarındaki palamutlar pek çok kuş için temel besin kaynağıdır.

kırmızı ağaçlar

Amerikan Sığla Ağacı

Sonbaharda koyu pembe ile kırmızı tonlarına sahip olan bu ağaçlarda beş köşeli yapraklar vardır. Süs amaçlı dikilen sığlaların dört mevsim kırmızı yapraklı kalabilmesi mümkündür. Ormanlık alanlardaki 30 – 40 metrelik Amerikan sığlalarında esas yaprak rengi yeşildir.

kırmızı yapraklı ağaç türleri
Kırmızı Akçaağaç

Kırmızı Yapraklı Ağaç Türleri : Kırmızı Akçaağaç

Yılın her döneminde kırmızı kalabilen sayılı ağaçlardandır. Amerika kıtasında yaygın olarak yetiştirilen kırmızı akçaağaçlar sulak bölgelerde yetişir. Koyu kırmızı yaprakları bulunduğu için dikkat çekerler ve dünyanın her yerinde süs bitkisi olarak kullanılırlar.

kırmızı ağaç çeşitleri

Japon Akçaağacı

Kırmızı akçaağaç ile aynı familyadandır. Farkı, ince ve küçük yapıda olmasıyla ilişkilidir. Büyük saksılar içerisinde yetiştirilebilecek türleri mevcuttur. Ev içinde değerlendirilebilmesi, kırmızı yapraklı ağaçlar arasında bu bitkiye ayrıcalık kazandırır.

Kırmızı Bonsai
Kırmızı Bonsai

Bonsai

Bonsai esas olarak Japonların saksı içinde ağaç yetiştirme metodunu ifade eder. Bu yöntemle yetiştirilen ağaçlar arasında kırmızı yapraklı seçenekler vardır. Bunların hepsine topluca kırmızı bonsai ağacı denir. Orijinali pahalı olan bonsai ağaçlarını her ortamda aksesuar olarak kullanmak mümkündür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Banyan Ağacı Nedir, Nerede Yetiştirilir? Özellikleri Nelerdir?

Ağaçların Yaprakları Sonbaharda Neden Kızarır?

Sonbahar, ağaçların ve yapraklı bitkilerin döküm yapacağı bir zamandır. İlkbaharda olgunlaşıp yaz dönemini yemyeşil halde geçiren yapraklı ağaçlar, güneş ışınlarının ve sıcaklık değerlerinin etkisiyle değişim geçirir.

Yaprakları incelip kuruyan ağaçlar tamamıyla kırmızı renk almayabilir. Bazı ağaçlar sadece turunculaştığı için, kırmızı tonlarındaki ağaçların görsel açıdan değeri daha büyüktür. Yaz dönemi boyunca yüksek sıcaklığa maruz kalan ağaç yaprakları kızarır. En güzel oldukları dönemlerin başında da bu süreç gelir.

Kırmızı Yapraklı Ağaç Tohumu Nereden Alınır?

Kırmızı yapraklı ağaç çeşitleri çoğunlukla mevsimsel olarak bu renktedirler. Örneğin ak meşe ve gürgen sonbaharda kırmızı yapraklara sahip olabilirken, ilkbahar ve yaz döneminde koyu yeşil yapraklıdır. Kırmızı hallerini beğenip tohumlarını satın aldığınız bitkilerin yeşil çıkması sizleri şaşırtmamalıdır. Hep kırmızı kalan bitkiler arıyorsanız kırmızı akçaağaç sizler için en uygun seçenektir. Çiçekçilerden veya bahçe malzemesi satan yerlerden tohum almanız mümkündür.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir