1. Anasayfa
 2. Seyahat

Sığacık Nerede, Neleri Meşhur, Nereye Gidilir?

Sığacık Nerede, Neleri Meşhur, Nereye Gidilir?
0

Sığacık tatil denince ilk akla gelen yerlerden biridir ve İzmir’in Seferihisar ilçesinde yer almaktadır. Sığacık içerisinde yer alan tarihi kalesi, el emeği ürünlerin satıldığı yerel pazarlar, kale içerisinde yer alan pansiyonlar, masmavi denizi ve plajları gezilebilmektedir. İzmir’in incisi olan belde her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çeken eşsiz Türkiye doğal güzelliklerinden biridir.

Önceden pek de popüler olmayan yazlık beldenin adını duyurmaya başladığı zaman 2009 yılına dayanmaktadır. Öyle ki Sığacık, bağlı olduğu Seferihisar’ın Citta Slow hareketine katılması nedeniyle adını duyurmuş olan kentlerimizden biridir. Popülaritesi arttıktan sonra dünyanın dört bir yanından ziyaretçi çekmeye başlayan Sığacık, ev pansiyonculuğu, yerli tohum üretmesi, yerel sebze ve meyveleri ve son olarak ünlü yiyecekleri ile turistlerin gözde mekanlarından biridir.

sığacık'ta gezilecek yerler
Sığacık sokakları

Sığacık’ta Nereye Gidilir?

Sığacık mahallesinde ziyaret edilebilecek ilk alanlardan biri olarak Sığacık Kalesi karşımıza çıkmaktadır. Bu kale 1521 – 1522 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın verdiği emir ile Mustafa Paşa tarafından inşa ettirilmiş bir kaledir. O zamanlar Deniz Üssü olarak kullanılan Sığacık Kalesi yakın geçmişte de gümrük kontrol merkezi olarak da kullanılmıştır. Kalenin yapımında Teos antik kentinden getirilen taşların kullanıldığı bilinmektedir.

Sığacık’ta gezilecek yerler arasında ikinci sırada Sığacık üretici pazarı karşımıza çıkmaktadır. Beldenin üretici pazarı yalnızca pazar günleri kurulmakta ve İzmir’in en gözde pazarlarından biri olarak bilinmektedir. Pazar içerisinde çevre köylerden üretim yapan çiftçilerin yetiştirdiği malları satın alma imkânınız bulunmaktadır. Bu pazar içerisinde en çok tercih edilen ürünler sebzeler meyveler ve Ege otlarıdır. Ayrıca karnınız acıktığında pazar içerisinde gözleme ve börek gibi yiyeceklerden tüketme imkânınız da bulunmaktadır.

Sığacık’ta gezilecek yerler listesine mutlaka Teos antik kentini de eklemelisiniz. Bu kentin milattan önce 2000’li yıllarda inşa edildiği bilinmektedir. Öyle ki ünlü 12 iyon kentten birisi Sığacık’ta yer alan Teos antik kentidir. Teos Antik Kenti aynı zamanda sanatçılar şehri olarak da bilinmektedir. Dünya üzerinde kurulan ilk aktörler birliğinin milattan önce 3. yüzyılda Teos antik kentinde kurulmuş olması da bu iddiaları güçlendirmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Adatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerleri Neler?

Sığacık’ın Nesi Meşhur?

Seferihisar’ın kendisine bağlı bulunan Sığacık Köyü son yılların gözde turizm bölgelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Halide burayı ziyaret eden kişiler “Sığacık’ta ne yenir?” ya da “Sığacık’ın nesi meşhur?” gibi soruları sormaktadır.

Sizin de bir gün yolunuz Sığacık’a düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetler olduğunu unutmamanız gerekmektedir. İlk olarak sadece ilçesinde yaşayan köylülerin yetiştirdiği ürünlerden satın almak isterseniz yerel ürünler pazarını ziyaret edebilirsiniz. Burada Ayrıca Sığacık’ın meşhur yöresel lezzetlerinden tatma imkânı da yakalayabilirsiniz.

Sığacık bir Deniz kenti olduğundan genellikle ziyaret eden kişiler deniz ürünleri ağırlıklı beslenmeyi tercih etmektedir. Ancak Sığacık’ın birçok yöresel lezzeti de bulunmaktadır.

Sığacık’ın meşhur lezzetleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Tatlı tarhana
 • Nohutlu mantı
 • Lok lok
 • Oğlak dolması
 • Erik suyu
 • Mandalina tatlısı
 • Armola peyniri
 • Ekmek dolması
 • Samsades
 • Ve son olarak Yuvalaça.

Siz Sığacık’a hiç gittiniz mi? Yorum kısmında bizimle deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca farklı rotalar için “Seyahat” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir