1. Anasayfa
  2. Seyahat

Aydın’da Bulunan Antik Kentler

Aydın’da Bulunan Antik Kentler
0

Aydın’da bulunan antik kentler bölge ve çevresini ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi yerler olarak ön plana çıkıyor. Bu içeriğimizde sizin de bu tarihi mekanları kaçırmamanız için kapsamlı bir rehber hazırladık.

Aydın’daki Antik Kentler

Tüm dünyanın büyük bir merak duyduğu tarihi zenginlikler yanı başımızda ama onları görmeye ne kadar vakit ayırabiliyoruz. Binlerce mil uzaktan gelen yabancı turistler ülkemizdeki tarihi eserlere büyük ilgi gösterirken kaçımınız antik kentlerin değerini yeteri kadar biliyoruz? Aydın’daki antik kentler dünyada eşi benzeri olmayan tarihi değerler olarak kabul ediliyor.

Aydın Türkiye’nin gezmeye değer harika illerinden biri olmakla birlikte bölgede yer alan antik kentlerle tarih turizminin en önemli destinasyonları arasında da üst sırada.  Aydın’da bulunan antik kentler her yıl dünyanın farklı yerlerinden milyonlarca turistin ülkemize gelmesini sağlıyor.

Aphrodisias Antik Kenti

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın ilinin Karacasu ilçesindeki Geyre köyünde yer alan bu antik kent UNESCO dünya miras listesinde yer almaktadır. Burada ünlü Roma döneminden kalma Afrodit Tapınağı bulunmaktadır. Görmek isteyenler için gerçekten de harika kalıntılardan biridir.

Aphrodisias antik kenti konum bilgileri ve ulaşım bilgileri için Harita

Alinda Antik Kenti

Alinda Antik Kenti

Hakkındaki bilgiler MÖ 14. Yüzyıla kadar uzanan Alinda Antik Kenti gerçek anlamda Aydın’da bulunan antik kentler arasında en ihtişamlı olanlarından biridir. Alinda, Etiler İmparatoru 2. Mursilis döneminde Sena Irmağı kenarında kurulmuş bir medeniyettir.

Alinda ören yeri haritasını Google haritalardan açmak için Harita

Tralleis Antik Kenti

Tralleis Antik Kenti

Şehir merkezine oldukça yakın olan Tralleis Antik Kenti kolay ulaşılabilir olan ve çok büyük, ihtişamlı görünüme sahip olan tarihi kalıntılardan biridir.  Bu yapı Kestane dağlarının güney yamacında yer almaktadır. Helenistik Krallar arasında sık sık yer değiştiren medeniyete tanık olmuş özel kalıntılardan biridir.

Tralles ören yerini haritada açmak için Harita

Magnesia Antik Kenti

Magnesia Antik Kenti

Ortaklar Söke kara yolu arasında bir konumda yer alan Magnesia Antik Kenti Thessalia’dan gelen Magnetler tarafından kurulmuş bir medeniyete tanıklık etmiştir.

Magnesia antik kenti haritası Harita

thumbnail
Önerilen Yazı
Gün Doğumunu ve Batımını İzlemek İçin En Güzel 10 Yer

Nysa Antik Kenti

Nysa Antik Kenti

Ünlü Coğrafyacı Strabon Nysa Antik Kenti’nin Hydreleos, Athymbrados ve Athymbros tarafından kurulmuş bir yer olduğunu iddia etmektedir. Nysa ismi MÖ 3. Yüzyılda Seleukos’un hükümdarı 1. Antiohos’un aile üyelerinden birine aittir ve burayı bu tarihte restore ettikten sonra bu ismi vermişlerdir.

Nysa Antik Kenti Harita

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti

Priene Antik Kenti Aydın Söke’nin 15 km kadar güneybatı kısmına kurulmuş çok merak edilen ve çok sayıda ziyaretçi alan antik kentler arasında yer almaktadır.

Yüksekliği 370 metre kadardır. Bir kayanın üzerine kurulmuş bir antik kenttir. Bunun nedeni üzerine gelebilecek saldırılara karşı daha kolay şekilde savunma yapabilmektir.

Yüksek bir şekilde konumlanmış olması da görüş açısının daha fazla olması imkanını tanımıştır. Ormanın içerisinde yer alan bu ihtişamlı antik kent gerçek anlamda görmeye değer olan yerlerden biridir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Adatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerleri Neler?

Didyma Antik Kenti

Apollon Tapınağı ve Didyma Antik Kenti

Didim Apollon Tapınağı kehanet merkezi şeklinde yapılmıştır. Bunun nedeni bu dönemlerde halkın fal, kehanet ve büyü gibi inançlarının olmasıdır. Hayatlarını yönlendirmek ve ne yapacaklarını ne yaşayacaklarını öğrenmek için buraya insanlar gelirmiş.

Apollon, mitolojide güneş, müzik, ateş, şiir, kehanet tanrısı ve bilici tanrı olarak bilinmektedir. Bu tapınakta yer alan mitolojik ögelerden biri de Medusa’dır.

Medusa yer altı tanrısı olarak bilinmektedir ve zehirli yılanlardan oluşan saçları olan dişi bir varlıktır. Ölümlü bir varlıktır ve gözleri ile baktığı zaman karşısındakini taşa çevirdiğine inanılmaktadır.

Didyma Antik Kenti ulaşımı Harita

Gerçek anlamda Aydın’da bulunan antik kentler arasında bol miktarda mitolojik hikayesi olan ve bu nedenle ciddi ilgi çeken yerlerden biridir. Yeni destinasyonlar keşfetmek için “Seyahat” kategorimizdeki diğer yazıları kaçırmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir