1. Anasayfa
  2. Seyahat

Giresun’da Gezilecek Yerler ve Yaylalar

Giresun’da Gezilecek Yerler ve Yaylalar
0

Doğu Karadeniz’de yer alan Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar ciddi anlamda doğal güzelliklerle iç içe bir kültür tatili fırsatıdır.

Giresun’da Gezilecek Yerler

Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar arasında pek çok tarihi mekân bulunabileceği gibi doğal güzellikler de çok fazladır. Ayrıca yakınında bulunan Ordu, Gümüşhane ve Trabzon illeri sayesinde bireyler Giresun gezisinden sonra yakın illere geçiş yaparak harika bir Karadeniz tatili yapabilir.

giresun kümbet

Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası Giresun iline 57 km mesafede bulunmaktadır. Ulaşım için ilk olarak Dereli ilçesine gidilmesi sonrasında da 22 km daha yol gidilmesi gerekmektedir.

Yakın zamanda yapılan yol çalışması sayesinde ulaşım kötü değildir. Gidecek olan kişiler toprak değil, asfalt yol kullanacaktır.

Şehir yerleşimine uzak bir yer olduğu için son derece yeşil ve doğal güzellikleri en iyi şekilde korunmuş yerlerden biridir.

Yaylanın yakınlarında bulunan köylerde konaklayacak pek çok mekan bulmak mümkündür.

giresun kalesi

Giresun Kalesi

Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar arasında yer alan mekanlardan biri de Giresun Kalesi’dir. Bu ile gelen her birey mutlaka kaleyi görmelidir.

İç kısmında geniş surlar, kabartma taş duvarlar, anıt mezarlar, mağaraları ile görülmeye değer bir kaledir.

Kale Pontus Krallığı zamanından günümüze kadar kalmıştır. İnşası 2.yüzyıla dayanmaktadır. Üst kısmına çıkıldığında tüm il manzarası görülecektir. Kaleye araba ile çıkılabilmektedir.

giresun adası

Giresun Adası

Tekne turlarını seven bireyler için harika bir gezi de Giresun Adası’na doğru olacaktır. Karadeniz’in içinde yer alan bu ada şehre 1.6 km mesafededir.

Ada hakkında mitolojiden kalma bir hikaye bulunmaktadır. Burada eskiden cesur savaşçı Amazon halkının yaşadığı düşünülmektedir. Adadaki kalıntılar ise Pontus Krallığı zamanından günümüze kadar ulaşmıştır.

giresun mavi göl

Mavi Göl (Sodalı Göl)

Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar arasında yer alan harika mekanlardan biri de Mavi Göl’dür. Gölün sodalı bir suyu vardır. Bu nedenle çok beyaz ve berrak görünmektedir. Dereye doğru akan bir de şelale bulunmaktadır.

Suyun içerisinde yürünebilmektedir. Bakıldığında harika bir turkuaz rengindedir.

giresun kuzalan şelalesi

Kuzalan Şelalesi

Kuzalan şelalesi, Giresun’un güneyinde yer almaktadır. Burası şehir merkezine 50 km mesafededir. Araba ile 1 saatte rahatlıkla varılabilmektedir.

Burada doğal mağaralar, şelale, harika bitkiler ve anıtsal ağaçlar bulunmaktadır. Birbirinden farklı kuş türünün de bölgeden geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle harika bir doğal güzellik ciddi anlamda buraya varanları karşılamaktadır.

Giresun Müzesi

Giresun Müzesi 1850 yıllarında Rum Ortodoks kilisesiydi. Günümüzde müze haline getirilmiş olan kilise bir dönem cezaevi şeklinde de kullanılmıştır. İçerisinde Roma, Bizans, Osmanlı, Selçuklu, Eski Tunç Çağı, Etiler, Helenistik dönemlerinden kalma pek çok eser bulunmaktadır.

Zeytinlik (Gogora)

Zeytinlik Giresun’da yer alan görenleri kendisine hayran bırakan bir mahalledir. Burada yer alan evlerin 100 yıllık tarihi vardır.

Sit alanı ilan edilen bu mahallede 85 tane yapı bulunmaktadır ve içlerinden 4 tanesi de özel olarak işaretlidir.

şebinkarahisar kalesi

Şebinkarahisar Kalesi

Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar arasında yer alan harika yerlerden biri de Şebinhisar Kalesi’dir. Kalenin yüksek surları ve harika bir manzarası vardır. Kaleye çıkıldığında harika bir ilçe manzarası kişileri karşılamaktadır.

Kalenin iki farklı bölümü bulunmaktadır. Surları da kesme taştan meydana gelmiştir.

giresun'da yer alan plajlar

Giresun’da Yer Alan Plajlar

Giresun’da yer alan pek çok farklı noktada plajlar bulunmaktadır. Bunlardan 5 tanesi de Tirebolu’da bulunur.

Kum yapılı olan plajlar 50 m genişliktedir. Bu plajlardan bazıları Çerkez önü, Deliklitaş, Giresun Belediyesi, Yılgın Aile, Uluburun, Tirebolu Belediyesi, Kaynarca şeklindedir.

Andoz Kalesi

Andoz Kalesi MÖ 1300’lü yıllarda yapımı tamamlanan Tirebolu’da yer alan bir mekandır. Kale Espiye ilçesinde yer almaktadır.

Araba ile 30 dakikalık bir yolculukla buraya ulaşılabilmektedir.

Gedikkaya

Doğal bir alan olan Gedikkaya Giresun’un doğusunda yer almaktadır. Bölgede küçük vadiler vardır. Bölge halkı bu bölgeyi mesirelik olarak kullanmaktadır.

Şehir merkezine oldukça yakın bir yer olduğu için araba ile ya da yürüyerek gidilebilmektedir.

Giresun Çocuk Kütüphanesi

Giresun’da gezilecek yerler ve yaylalar arasında bir de Giresun Çocuk Kütüphanesi yer almaktadır. Kütüphane, 1800lü yıllarda bir Katolik kilisesi olarak Gotik mimari tarzında inşa edilmiştir.

İç ve dış kısımları mükemmel bir tasarıma sahip olan kütüphanenin Fransız Katolik Kilisesi şeklinde inşa edildiği bilinmektedir.

Hristiyan halkı bölgeyi terk edince bina boşta kalmıştır ve sonrasında kütüphaneye çevrilmiştir.

Farklı destinasyonlar hakkında da bilgi almak ve yeni rotalar keşfetmek için “Seyahat” kategorimizde yer alan diğer yazıları da incelemeyi unutmayın.

 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir