1. Anasayfa
  2. Seyahat

Adatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerleri Neler?

Adatepe Köyü Nerede, Nasıl Gidilir? Gezilecek Yerleri Neler?
0

Adatepe Köyü Çanakkale ilimizin Ayvacık ilçesinde bulunur. Küçük bir yer olmasına rağmen turistlerin sıklıkla tercih ettiği bu köy, tarihî dokusu ve doğallığıyla ön plana çıkar. Kendine has bir mimariye sahip olan Adatepe, az bir nüfusa sahip olduğu için sessiz ve huzurlu bir bölgedir. Günümüz itibarıyla köydeki aktif hane sayısı yaklaşık 15 adetle sınırlıdır.

Tatil dönemlerinde şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler, buradaki evlere sıklıkla talip olur. Yakın bir zamana kadar hane 450 olan köy yerlilerinin şehirlere göçtüğü bilinir. Yüksek fiyatlar karşılığında satılan arazilere, köyün mimari bütünlüğünü bozacak yapılar inşa edilmesi geride kalan köylüleri korkutan bir ihtimaldir. Bölgenin sit alanı olarak belediye tarafından korunması bundan kaynaklanır.

adatepe köyü nerede

Adatepe Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Kaz Dağları’nın batı bölgesinde ve Küçükkuyu’nun  3 – 4 kilometre uzağında kalan Adatepe Köyü, yüksek bir tepe üzerine konumlanmıştır. Her köşesinde çınar ve zeytin ağaçları bulunan köy ile İstanbul arasında yaklaşık 425 kilometre bulunur. E 90 ya da O 5 güzergahlarını kullanarak Adatepe’ye ulaşmak mümkündür. Bu güzergahlar üzerinden arabayla yapacağınız yolculuklar 4 – 5 saat sürebilir.

Ankara’nın merkezi ile Adatepe arasında 680 kilometre vardır. D 200 üzerinden, 7 – 8 saatlik bir yolculukla köye ulaşabilirsiniz. Buraya İzmir’den gelmek isteyenler D 550 güzergahını kullanarak 3 buçuk saatte ulaşım sağlar. İzmir – Adatepe arasındaki mesafe yaklaşık 250 kilometredir.

adatepe köyü gezilecek yerler

Adatepe Köyü’nde Ne Yapılır? Gezilecek Yerler Nerelerdir?

Adatepe Köyü gezilecek yerler konusunda bol seçeneğe sahip değildir. Küçük ve insan hareketliliğinden uzak olması, buranın turistik bir yer haline gelmesini engellemiştir. Fakat bu durum bir dezavantaj değil, huzur arayanlar için fırsattır. “Adatepe’de ne yapılır?” sorusuna cevap olarak söz edebileceklerimiz ise şunlardır:

  • Köy girişinde 400 yıllık büyük bir çınar mevcuttur. Çınarın gölgesindeki küçük kafeteryalarda soğuk ve sıcak içecekler tüketebilirsiniz. Türkiye’nin başka bir bölgesinde bulamayacağınız zeytin suyu da köyün işletmeleri tarafından servis edilir. Alkollü ve alkolsüz içecekler satın alabileceğiniz kafeteryaların yakınındaki pek çok restoranda börek, tost, menemen, ızgara çeşitleri ve ev yemekleri yapılır. Çanakkale’nin kaliteli zeytinlerinden üretilmiş yağlar, Adatepe’de yiyebileceğiniz tüm yemeklere kalite ve lezzet katmaktadır.
  • Ayvacık ilçesinin meşhur zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunlarından satın almak isterseniz burada pek çok dükkan bulabilirsiniz. Kafelerinde bile zeytinyağı satılan köy, Türkiye’nin başlıca zeytin bölgeleri arasındadır.
  • Adatepe Ayvacık ilçesinin nostaljik bir bölgesi olduğu için burada güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Taş yolların ve taş binaların bulunduğu köyde, doğanın ve yerel mimarinin eşsiz bir uyum sağladığı görülür. Fotoğrafçılıkla uğraşanlar için Adatepe sokakları güzel kareler meydana getirir.
  • Köye yerleşmeyip yalnızca bir süre konaklamak isterseniz, birçok butik otel arasında seçim yapmanız mümkündür. Terk edilmiş köy evlerinin konaklama hizmetine uygun şekilde onarılması ile yeterli sayıda otel ortaya çıkmıştır.
thumbnail
Önerilen Yazı
Giresun’da Gezilecek Yerler ve Yaylalar

adatepe zeus sunağı

Adatepe Köyü’nün Tarihî Önemi Nedir?

Adatepe, taş yapıları kadar geçmişiyle de dikkat çeker. Köy tarihinin antik dönemlere kadar uzandığı, bölgedeki Zeus Sunağı’ndan anlaşılabilir. Yunan mitolojisine göre Zeus, “Tanrıların Kralı” olarak isimlendirilir. Bu mitolojik varlık için kesilen her türlü hayvan, Adatepe Köyü girişindeki sunağın üzerine koyulmuştur. Aynı işleve sahip sunaklara pek çok yerde rastlamak mümkündür. Bunlardan birinin Adatepe’de yer alması, köyün tarihi açısından önemli bir detaydır.

İki katlı taş yapılarıyla ünlenen Adatepe Köyü tarih açısından olduğu kadar, etnolojisiyle de dikkat çekmeyi başarır. Bölgenin eski sakinleri Rum kökenlilerdir. Fakat Adatepeli Rumlar, 1924 tarihli nüfus mübadelesinde Yunanistan’a gönderilmiştir.

Buraya yerleştirilen Müslümanlar ise mübadele kapsamında yurda dönen Giritli Türkler olmuştur.  Fakat günümüzde köyün yerlisi sayılan kimseler, Girit göçmeni Müslüman Türklerin torunları değildir. Mübadele sürecinden sonra köylülerin şehre göç etmesiyle bölgedeki nüfus neredeyse yok olmuştur. Seksenli yıllarda bir grup gezginin köyü keşfetmesi, bu civara tekrar nüfus hareketliliği kazandırmıştır.

Köy hakkında dikkat çeken diğer detay, ülkenin farklı illerinden pek çok kimsenin ev alarak buraya yerleşmesidir. Burası, farklı kültürlere sahip vatandaşların beraber yaşadığı bir tatil köyü halini almıştır. Adatepe Köyü Çanakkale Ayvacık bölgesinin en huzurlu yerlerindendir. Keyifli bir tatil için Adatepe’yi tercih edebilirsiniz.

Adatepe köyü üzerine sizin görüşlerinizi ve deneyimlerinizi de yorum kısmına bekliyoruz. Diğer muhteşem lokasyonlar için “Seyahat” kategorimizdeki içerikleri de kaçırmamanızı öneririz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir