1. Anasayfa
  2. Seyahat

Gün Doğumunu ve Batımını İzlemek İçin En Güzel 10 Yer

Gün Doğumunu ve Batımını İzlemek İçin En Güzel 10 Yer
0

Gün doğumunu izlemek için en güzel yerler nereleridir? Yurtiçinde ve yurtdışında gündoğumu ve batımı en güzel izlenecek yerleri seçtik.

Gün Doğumu ve Batımının İzlenebileceği Yerler

Gündoğumu ve gün batımını izlemek insanların özellikle aşık oldukları kişi ile yapmaktan çok zevk aldıkları bir aktivitedir. Kişiler kendileri bu görsel şöleni izlerken de çok keyif almaktadırlar. Bu nedenle gün doğumunu izlemek için en güzel 10 yer araştırmasını sizler için yaptık ve bir liste hazırladık.

Tac Mahal

Tac Mahal

Tac Mahal dünyanın en romantik simgelerinden biridir ve Hindistan’ın Agra kentinde yer almaktadır. Bu tarihi yapı Babür İmparatorluğu’nun 5. Hükümdarı olan Şah Cihan tarafından çok küçük yaşta vefat eden eşi Ercüment Banu Begüm için yapılmıştır.

Bina Yamuna Nehri kıyısında yer almaktadır ve gün doğumu sırasında turuncunun en sıcak tonunu yansıtarak gerçek bir görsel şölen sunmaktadır.

sahra çölü gün doğumu

Sahra Çölü

Eğer bir gün Fas ve Sahra çölü turuna katılırsanız mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri Sahra Çölü’nde iken gün doğumunu izlemektir. Harika zikzaklar çizen kumun üzerinden yayılan turuncumsu ışık ile birlikte muhteşem bir manzara sizi karşılayacak.

kapadokya gün batımı

Kapadokya

60 milyon yıllık tarihi bir sürece sahip olan Kapadokya, Erciyes, Göllüdağ ve Hasandağı’ndan çıkan lavların ve de küllerin soğuması ve sonrasında yağmur ile rüzgarın yıllar içerisinde yaptığı aşındırma sonucunda bugünkü şeklini almış peribacalarına sahiptir.

Burada günün her saati harika bir görünüm vardır. Bu nedenle sizler için Kapadokya’yı da gün doğumunu izlemek için en güzel 10 yer arasına yerleştirdik.

Kapadokya; Nevşehir merkezli olsa da Kırşehir, Kayseri, Niğde ve Aksaray illerinin bazı bölümlerine kadar bulunan geniş bir alana yayılmış vaziyettedir.

Bu harika yeri ziyaret etmek için en çok Ürgüp, Göreme gibi Nevşehir’in ilçeleri ziyaret edilmektedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Yedigöller Kamp Alanı ve Seyahat Rehberi

muş ovası

Muş Ovası

Birbirinden harika çiçeklerle bezenmiş ve yeşilin en güzel tonlarını içinde barındıran Muş Ovası da gündoğumunu izlemek için en güzel 10 yer arasında yer almaktadır.

Sarı, mavi, kırmızı birbirinden farklı çiçekler bulunan bu ova bahar aylarında ciddi anlamda romantik ve güzel bir yere dönüşmektedir.

Bu saatlerde yaz aylarında dahi serin olan ovada üzerinize kalın giysiler almanızı tavsiye ederiz.

nemrut dağı gündoğumunu izlemek

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın en çok merak edilen ve gezilen yerlerinden biri olan Nemrut Dağı 2.150 metre yüksekliğe sahiptir. UNESCO tarafından dünya miras listesine alınmış olan bu yer Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer almaktadır.

Gündoğumu sırasında ciddi anlamda soğuk olan bu yere gittiğinizde yanınıza mutlaka yazın dahi kalın giysiler almalısınız.

ani harabeleri

Ani Harabeleri

Özellikle kültür turizmi konusunda meraklı olan bireylerin gezmekten çok hoşlandıkları Ani Harabeleri gün doğumu ve gün batımını izlemek için harika yerlerden biridir.

Bu harabeler Kars’ın Ermenistan sınırında yer almaktadır. Bu tarihi kalıntıların gerçek anlamda gündoğumunda büyüleyici bir görünüme sahip olduğunu göreceksiniz.

kaputaş plajı gün batımı

Kaputaş Plajı

Kaputaş plajı Antalya’nın Kaş ilçesinin en ünlü yerlerinden biridir ve yılda çok fazla turisti kendine çekmektedir. Burada yapmanın güzel olduğu aktivitelerden biri de gündoğumunu ve gün batımını izlemektir.

Turkuaz rengine sahip olan bu plajda denizin sesi de size eşlik edecektir. Adeta bir tabloyu andıran ve deniz sesi ile birlikte huzur veren bu yer de kesinlikle gündoğumunu izlemek için gidilmesi gereken yerlerden biridir.

hawai gün doğumu

Hawaii

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Hawaii’de gün doğumunu izlemek ciddi anlamda çok keyiflidir. Sırf bu görünümü izlemek için burada turlar düzenlenmektedir ve saat 03.00’da otobüsler turistleri Haleakala Ulusal Parkı’na götürmektedir.

Burada bisiklet kiralamak da mümkündür ve dönüş için dağdan aşağıya doğru 45 km inen çok sayıda birey vardır. Gündoğumu keyfinden sonra bu şekilde bir aktivite ile tatilinizi şenlendirebilirsiniz.

klimanjaro dağı gün doğumu

Klimanjaro Dağı

Tanzanya’da yer alan Klimanjaro Dağı da kesinlikle gün doğumunu izlemek için en güzel 10 yer arasında bulunmaktadır.

Gündoğumunu izlemek için pek çok dağcı yılın farklı zamanlarında dağa tırmanarak zirvede dünyanın en büyüleyici gündoğumunu manzaralarından birini izlemenin keyfine varmaktadır.

Dağın deniz seviyesine olan yüksekliği 5,895 metre şeklindedir.

Büyük Kanyon

Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde yer alan Büyük Kanyon’u hepimiz filmlerde görmüşüzdür. Hem vahşi hem de etkileyici görünen bu yere gidip yapılabilecek en güzel şeylerden biri gün doğumunu izlemektir.

Katmanlı görünüme sahip olan yükseltiler güneş ışığının doğuşu sırasında yansıttığı farklı renkler muhteşem bir manzarayı meydana getirmektedir.

Farklı önerilerimiz için “Seyahat” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizi de incelemeyi unutmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir