1. Anasayfa
  2. Doğa

Amerikan Sarmaşığı Bakımı ve Özellikleri

Amerikan Sarmaşığı Bakımı ve Özellikleri
0

Amerikan sarmaşığı son zamanlarda oldukça popüler bir bahçe dekorasyonu bitkisi olarak kullanılmaktadır. Bu bitkinin bakımı ve özellikleri hakkında detaylı bir içerik hazırladık sizlere.

Amerikan Sarmaşığı Bakımı

Amerikan sarmaşığı bireylerin şehir yaşamında biraz olsun doğa ile iç içe hissetmelerini sağlamaktadır. Bu bitkinin Latince’de adı Parthenocissus quinquefola’dır. Özellikleri ise şöyledir;

  • Kısa sürede tüm duvarı ya da bulunmasını istediğiniz yeri sarabilir. Bakımının iyi olması için damlama tekniğinin kullanılması çok büyük yarar sağlar.
  • Kendi tohumunu çok sayıda ürettiği için hızlı bir şekilde kendini çoğaltarak ve hızlı bir şekilde uzayarak istenilen yeşil ortamı ivedi bir şekilde sağlar.
  • İstenilen boyutta kalması ve daha da hızlı uzaması için uygun şekilde budaması yapılabilir.
  • Toprağının nemli kalması önemlidir.

amerikan sarmaşığı bakımı

Amerikan Sarmaşığı Dikim Zamanı

Amerikan sarmaşığı dikim zamanını bilmek bu bitkiyi yetiştirmek isteyen bireyler için önemli bir noktadır. Bitkiyi ilk olarak evinize getirmek istediğinizde muhtemelen tüplü şekilde satın alacaksınız. Bu tüpün doğru dikim zamanı bulunmamakta olup yılın herhangi bir gününde dikilebilmektedir. Topraktaki uygun nemlilik oranını yakalayabilmek için en uygun zamanlama gün içerisinde evin güneş almadığı sabah ya da ikindi vaktidir.

İlk dikişte verilmesi önerilen can suyu miktarı 15-20 litre kadardır. Daha hızlı büyümesini ve beslenmesini sağlamak adına uygun zamanlarda solucan gübresi ya da azotlu gübre kullanılabilir.

Nasıl Çoğalır?

Amerikan sarmaşığı kendi tohumunu üreten ve bunu toprağa bırakarak kendini bulunduğu yerde kısa sürede çok fazla çoğaltan bir bitki türüdür.

Ancak tüplü hale getirilerek çoğaltılmak istendiğinde dallarından kesilebilir, tohumdan büyütülebilir ya da fide haline getirilebilir.

Bahçe çitlerinde ya da ev duvarlarında kullanıldığında göze oldukça hitap eden bir görünüm verecektir. Çok kısa sürede büyüdüğü için sürekli olarak budanması ve bakımının yapılması gerekebilir. Özellikle bahçe çitlerinde kullanıldığında haftalık ya da 10 günde bir budanması gerekebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Banyan Ağacı Nedir, Nerede Yetiştirilir? Özellikleri Nelerdir?

Büyüme Hızı

Amerikan sarmaşığı büyüme hızı ciddi anlamda şaşırtıcı derecede hızlı olacaktır. Farklı mevsim dönemlerinde farklı renklere büründüğü görülecektir.

Yaz ve ilkbahar dönemlerinde yeşil görünen Amerikan sarmaşığı sonbaharda kırmızı parlak bir renk alır. Kışın turunculaşır ve çok az miktarda dökülür. Bu nedenle dört mevsim iyi bir dekorasyon sağlar.

Çok hızlı büyüyen bu sarmaşık türünün boyu bir yılda 250 metreye kadar bile ulaşabilir. Bu nedenle iç mekânda yetiştirilmesi pek de önerilmemektedir. Suyu ve nemli ortamı çok sevdiği için sık sık sulandıklarında büyüme hızı da doğru orantılı şekilde artacaktır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Lotus Çiçeği Özellikleri, Anlamı ve Hikayesi

Amerikan Sarmaşığı Zararlı mı?

Amerikan sarmaşığı hazan dalı bitkisi olarak da bilinir ve zararlı olup olmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur.

Bu bitki tüketime uygun değildir. Yeşil yapraklarının bir zararı olmasa da siyah tohumları tüketildiğinde insanı zehirler. Bu nedenle hiçbir şekilde tüketilmemelidir ve küçük çocukları olan bireyler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Hayvanlar için zehirli bir etkisi bulunmasa da evcil hayvanınızı beslemek için doğru bir seçenek değildir.

Bunun dışında çok fazla yüzey alanına sahip bir bitki olduğu için ortamın havasını temizleme konusunda çok yardımcı olacaktır. Gündüz yaptığı fotosentez ile ortamın oksijen seviyesini arttırır ve havasını temizler.

Yapılan bir araştırmaya göre de Amerikan sarmaşığı bitkisinin insanlar üzerinde stresi azaltıcı bir etkisinin olduğu ortaya çıkmıştır.

Zararlı görülebilecek etkilerinden biri de tohumunu düşürdüğü her yerde büyüyebilme yeteneğine sahip olmasıdır. Bu nedenle bahçe temizliği konusunda umursamaz olmamalı ve istemediğiniz yerlerde bu bitkinin büyüdüğünü görürseniz buna müdahale etmeniz tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir