1. Anasayfa
 2. Yaşam

Minimalist Yatak Odası Tasarımı İçin 10 Öneri 

Minimalist Yatak Odası Tasarımı İçin 10 Öneri 
0

Minimalist yatak odası tasarımı ile yoğunluktan, kalabalık eşyalardan uzaklaşarak sadeliğe yönelebilirsiniz. Minimalist yatak odası tasarımları ile modern bir dekorasyon ortaya koyabilirsiniz. Minimalizmin sade, şık, çekici tasarımları ile ferah bir oda elde edebilirsiniz. Böylece daha sakin, rahat bir yaşam alanı ortaya çıkarılır.

Minimalist Yatak Odası Tasarımı İçin Öneriler

Günün yorgunluğunu atmak için odanıza gittiğiniz zaman dingin ve sade bir dekorasyonun sizi karşılaması ile ilk dakikalardan dinlenmeye başlayabilirsiniz. Karmaşıklığa fırsat vermediğiniz odalarınızda rahatça dinlenerek ertesi güne zinde bir şekilde hazır hissedebilirsiniz. Bunun için minimalist yatak odası tasarımları için öneriler şu şekildedir:

 1. Büyük Canlı Bitkiler Tercih Edebilirsiniz

Çiçeksiz, büyük yapraklı bitkiler ile odanıza ferah bir görünüm kazandırabilirsiniz. Yoğun bitkiler gece uykularınız için uygun olmayacağı için odanın tek bir köşesinde büyük saksılı çiçek tercih etmeniz odaya derinlik katması için yeterli olur. Areca Palmiyesi, Ficus Benjamina, Kılıç Bitkisi, Aloe Vera gibi bitkiler uyku düzenini kontrol almak için kolaylaştırıcı etki sunan canlılardır size uygun olan bir tanesini seçmeniz kolay şekilde uykuya dalmanızı da sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Amerikan Sarmaşığı Bakımı ve Özellikleri
 1. Kullanılmayan Mobilyalara Yer Vermeyin

Minimalist tasarımların gereklerinden bir tanesi fazla eşyalardan kurtulmaktır. Sürekli olarak el altında bulunup herhangi bir fonksiyonu bulunmayan ya da başka bir eşya ile yokluğu tamamlanabilecek olan parçalara odanızda yer vermeyin. Bir eşyanın birden fazla fonksiyonu olabilir. Eşyalarınızı azaltarak kendinize daha fazla geniş alan oluşturabilirsiniz.

 1. Tek Parça Büyük Halılar Tercih Edebilirsiniz

Minimalizm bütünlüğün olduğu alanlarda ön plana çıkar. Odada parça parça simetrik halılar kullanılması kargaşaya neden olabilir. Daha fresh bir görünüm için diğer eşyalarınızla uyumlu renk tonlarında sade desenli bir halı tercih edebilirsiniz. Halının bir kısmının yatağın altında kalması odanın bütünlüğünün tamamlaması açısından önem taşır.

minimalist yatak odası

 1. Vintage Objelerle Odaya Farklı Bir Boyut Kazandırabilirsiniz

Minimalizm denince boş duvarlar, sade renkli mobilyalar akla geliyor olabilir. Dekorasyonunuza kendi imzanızı atmanız için özel bir vintage parça ile dekorasyonunuzu kişiselleştirebilirsiniz. Odanın ton renginin dışına çok çıkmadan çerçeveli bir ayna ya da hoş bir duvar süsü ile özel bir parça ekleyebilirsiniz.

 1. Minimalist Yatak Odası Tasarımı İçin Soft Renkler Kullanabilirsiniz

Objelerinizde aynı tonları takip ederek gerçek minimalist yatak odası tasarımı için ihtiyacınız olan parçaları bir araya getirmeniz daha kolay bir hal alır. Beyaz alt tonlardan en sevdiğiniz renge doğru çıkabilirsiniz. Ya da sadece toprak tonları üzerinden seçeceğiniz eşya seçimleriniz ile sadeliğinizi ön plana çıkarabilirsiniz. Anlamsız renkleri bir araya getirmekten kaçınarak renk cümbüşünün önüne geçmek için aynı tonları takip etmeniz yatıştırıcı bir odaya sahip olmanızın önünü açar.

Minimalist yatak odası tasarımları

 1. Minimal Bir Yatağa Sahip Olun

Yatak odalarında en çok yer kaplayan eşya yatak olacağı için dekorasyon parçalarınız ile tamamlayıcı nitelikte olması dekorasyon fikirlerinizi daha canlı tutar. Büyük yatak başlıklarının yanı sıra daha sade başlıklar tercih edebilirsiniz. Hatta kimi zaman duvarda kullanacağınız bir figür yatak başlığına dahi ihtiyacınız olmadığını düşündürür. Yatağınızın aşırı büyük ve yüksek olmamasına özen göstermeniz oda içerisinde bütünlüğü sağlamanıza yardımcı olur.

 1. Komodinlerinizi Kaldırabilirsiniz

Yatağınızın iki başında da yer alan komodinler çoğu zaman işlevsiz kalır. Bunun önüne geçmek için duvar rafları kullanarak daha fazla eşyanızı sergileyebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Başucu suyunuz, kitabınız, gece lambanız gibi eşyalarınızı bu raflar üzerinde muhafaza edebilirsiniz.

minimalist yatak odası dekorasyonu

 1. Dekoratif Merdivenler Kullanabilirsiniz

Duvarlarınızı boş bırakırken ince uzun bir merdiven ile yüksekliği ayarlayabilirsiniz. Merdiven raflarına kitaplarınızı koyabileceğiniz gibi gecelik ya da farklı kıyafetlerinizi de koyabilirsiniz. Merdiven monte gerektirmediği için kolaylıkla kullanabileceğiniz formlardadır.

 1. Minimalist Yatak Odası Tasarımı İçin Kompakt Mobilyalar Tercih Edebilirsiniz

Eğer odanızın metrekaresi ihtiyaçlarınıza göre küçükse kompakt mobilyalar tercih edebilirsiniz. Böylece birbirinden fonksiyonlu eşyalara sahip olurken kıyafetlerinizi iç içe disiplinli şekilde yerleştirebilirsiniz.

minimalist yatak odası fikirleri

 1. Büyük Dolaplar Kullanabilirsiniz

Kıyafet, ayakkabı, çanta gibi eşyalarınız fazla ise kapağı boydan boya ayna olan ya da düz soft bir renge sahip büyük bir dolap tercih edebilirsiniz. Böylece oda içerisinde basık bir görünümün önüne geçerken eşyalarınızı da parça parça tutmak yerine tek bir alanda toplayabilirsiniz. Daha fazla minimalist yatak odası tasarımı önerileri ile yaşam alanlarınıza farklı boyutlar kazandırabilirsiniz.

Minimalist yatak odası takımı önerileri üzerine sizin düşüncelerinizi de yorum kısmına bekliyoruz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir