1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Kendini Sevmek İçin Ne Yapılmalı? İşte Yapılması Gerekenler

Kendini Sevmek İçin Ne Yapılmalı? İşte Yapılması Gerekenler
0

Kendini sevmek için yapılması gerekenler oldukça basit prensiplere dayansa da insanların en zorlandıkları konulardan biridir. İnsanın dünyayı ve diğer canlıları sevmeye kendini sevmek ile başlaması gerektiği tüm psikologlar, psikiyatristler tarafından vurgulanmaktadır.

Kendini Sevmek İçin Yapılması Gerekenler

Temelde 10 prensibe dayanan ‘’kendini sevmek’’ eylemleri şunlardır:

Özel Olduğunuzu Bilin!

‘’Her insan özeldir.’’ kavramı tüm hümanist akımlar tarafından tekrarlanır. İnsan; varlığıyla, davranışlarıyla, yetenekleriyle değerli bir bütündür. Her insanın kendine has karakteri, nitelikleri bulunur. Sizin de kendinize değer katan özelliklerinizin farkına varmanız gereklidir. Birey olarak bu dünyada var olduğunuzun; kendinizden başlayarak, yakın çevrenize, iş hayatınıza, arkadaşlarınıza, akrabalarınıza ve sonuç olarak tüm insanlığa anlam kattığınızın farkında olmanız gerekir.

Her insan gibi sizin de özel olmanızın temelinde sosyal çevrenizin, statünüzün ya da ekonomik durumunuzun bir önemi olmadığını bilmelisiniz. Öncelikle ruhuyla, aklıyla ve değerler bütünüyle sizin varlığınızın bu hayata bir anlam kattığı düşüncesine ulaşmalısınız. Kendinizi özel hissetmeniz, çevrenizdeki herkesi özel kılacaktır ve bu çevrenizdeki diğer canlılara mutluluk verecektir.

Kendinize Vakit Ayırın!

Günlük hayatın içerisinde aile, iş ve diğer uğraşlar sizlere ‘’monotonluk’’ hissi verebilir. Modern dünyanın insanlara sunduğu en olumsuz özellik belki de monotonluktur. Sabah kalkışımızdan itibaren ‘’robotlaşan’’ hareketlerimiz ve sürekli tekrarlanan eylemlerimiz içerisinde kendimizi kaybediyoruz. Ev ve iş arasında mekik dokurken aslında kendimizi unutuyoruz. Yoğun tempo içerisinde benliğimizden uzaklaştığımızın farkına varmıyoruz; çünkü beynimiz her zaman kendimiz dışında her şeye odaklanıyor. Bu durum da sürekli tekrarlanırsa artık kendinden uzaklaşan ve kendini tanımayan bir insan profili ortaya çıkarıyor. ‘’Robotlaşmak’’tan uzaklaşarak kendimize mutlaka vakit ayırmalıyız. Kimsenin olmadığı bir ortamda duygularımızı, düşüncelerimizi incelemeli ve kendi terapimizi yapmalıyız. Her gün mutlaka yarım saat de olsa bu vakti kendimize hediye etmeliyiz.

Anın Tadını Çıkarın!

Uzak hedefler ve hayaller her zaman anın tadından bizi uzaklaştırıyor. ‘’Şunu yaptığımda iyi olacak.’’ düşüncesi hep geleceğe odaklanmamıza neden oluyor. Şu anın da geçip gittiğini ve değerli olduğunu bilmeliyiz. Geleceğe odaklanırken yaşadığımız andan uzaklaşmamalı, onun değerini unutmamalıyız. Ne iş yaparsak yapalım ne ile uğraşırsak uğraşalım o anı keyifli bir hale dönüştürmek görevimiz olmalıdır.

Yardım Edin!

Diğer canlılara yardım etmek her zaman öz saygıyı yükseltir ve kendimizi sevmemizi sağlar. Bir kediye su vermek, yaşlı bir teyzenin eşyalarını taşımak gibi ufak yardımların son noktası kendimizi sevmektir. Çevresine mutluluk dağıtan bir bedene sahip olmak, sonunda kendimize olan sevgimizi yükseltecektir. Başkalarını sevmek, onlara yardımcı olmak bunun her zaman ilk adımıdır.

Sevdiğinizi Gösterin!

Sevginizi asla içinizde yaşamayın. Arkadaşlarınıza, ailenize, sevgilinize sevginizi her zaman gösterin. Sevginin gösterisi tebessümle başlar. Tebessüm ve gülücükler hem bizi hem de çevremizdekileri mutlu edecektir. Şunu asla unutmayın: En karlı yatırım sevgidir!

Hobileriniz Olsun!

Gündelik hayatın getirdiği meşguliyetlerden biraz da olsa uzak durmak gerekir. Mutlaka hobileriniz olmalı ve bu hobilerinize zaman ayırmalısınız. Bir hobi bulmak için büyük yeteneklere de sahip olmak zorunda değilsiniz. Kitap okumak, belgesel izlemek, koleksiyon yapmak, koşmak da birer hobidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
21 Gün Olumlama Mucizesi Nedir? 21 Gün Meditasyonu Nasıl Yapılır?

Hayatın Sonunu Değil, Anı Düşünün!

Ölümü düşünmek her zaman mutsuzluk getirecektir. Şu anda var olduğunuzu ve hayata değer katmanız gerektiğini asla unutmayın. İleriyi düşünmek, sürekli olarak ölümü hatırlamak sizlere ölü gibi bir hayat sunar. Şu anda var olan anın keyfini sürmek ise mutluluk verir.

Bunu nasıl yapacağın konusunda kararsızsan “Anı yaşamak” başlıklı içeriğimizi de okumak isteyebilirsin.

Zenginliklerinizin Farkına Varın!

Popülist kültür ile birlikte ‘’zenginlik’’ kavramının içerdiği mana da maalesef değişti. Maddi bir anlama doğru yönelen bu kavramın aslında ‘’gerçek zenginliği’’ anlatmadığını bilmeliyiz. Marka kıyafetler, pahalı arabalar, lüks mekanlarda tatil bir zenginlik değildir; fakat bu algı özellikle gençlerde oluşturuldu. Zenginliklerimiz bize değer ve anlam katan niteliklerin bütünüdür. Saz çalmak bir zenginliktir ya da sağlıklı olmak. Bir dostunuzun olması, sevimli çocuklarınızın bulunması, size sonsuz aşkla bağlı bir eşinizin varlığı asıl zenginliktir. Yaşlı insanlarda hep ‘’hayat yalan’’ tabirini duyarsınız. Özellikle maddi zenginliğin peşinde koşanlar bu lafı sık sık tekrarlarlar; fakat gerçek zenginliğe ulaşmış yaşlılarla konuşun, yüzlerinin her zaman güldüğünü göreceksiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Olumlama Cümleleri ile Kendini İyi Hisset!

Bakımlı Olun!

Ruhunuza bakımın yanında bedenen bakımınızı da asla ihmal etmemelisiniz. Temiz bir bedene sahip olmak öz saygınızı artıracaktır. Bakımlı el ve ayaklar, temiz bir vücut, taranmış saçlar ve varsa şekillendirilmiş sakallar ile temiz ve ütülü kıyafetler kendinize saygınızı/sevginizi yükseltir. Bakımdan kastımız asla estetikler, manikür, pedikür…vs değil. Siz şu anda da güzelsiniz, bunu öne çıkarın!

Asla Ertelemeyin!

Sürekli ertelemek; özgüven eksikliğinin, kişisel saygı yoksunluğunun ve doğal olarak da kendinize olan sevgisizliğin en güzel göstergesidir. Hayatı planlayarak yaşayın ve her şeyi zamanı geldiğinde kesinlikle ertelemeden yapın. Kendini sevmek, kendi planlamanla başlar!

Kendini sevmek için sen ne yapıyorsun? Yorum kısmında bize belirt, birlikte düşünelim, tartışalım!

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir