1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Enerjisini Yükseltmek İsteyenlere 5 Öneri

Enerjisini Yükseltmek İsteyenlere 5 Öneri
0

Her insan yaşamının bir döneminde düşük enerji sorunuyla karşılaşabilir. Ancak yaşam enerjisinin ruh sağlığı üzerindeki etkileri düşünüldüğünde en kısa sürede enerji düzeyini yükseltmek faydalı olacaktır. Peki, yaşamsal enerji nedir ve nasıl yükseltilir?

Enerji Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler

Fiziksel beden dışında, tanımlanamayan ve doğrudan beyne bağlı olmayan bir enerji şeklidir yaşam enerjisi… Bu nedenle somut etkenlerden öte bütünsel varlığımızı ilgilendiren bir enerji halidir. Yaşam enerjisi yüksek, yeni ve keyifli bir hayata ‘merhaba’ demek için uygulanabilecek öneriler; yazımızın devamında!

Zihninize Yatırım Yapın

Bireyde enerji düşüklüğünün uzun vadede can sıkıcı bir durum haline gelmesi mümkündür. Bu durumun önüne geçmek ve yaşam enerjisine dair ilk adımı atmak istiyorsanız öncelikle zihninize yatırım yaparak enerji yükseltme çalışmaları uygulamak doğru olacaktır.

Bunun için özel bir ritüel uygulamak zorunda değilsiniz. Gün içinde zihninizden geçen olumsuz duygu ve düşünceleri bilinçli olarak geri planda bırakmak ve yerine daha olumlu düşünceler koymak en iyi adımlardan birisidir.

Aklınıza enerjinizin düşük olduğuna dair ya da farklı olumsuz düşünceler geldiğinde kendi kendinize tekrarlayabileceğiniz olumlu bir cümle edinebilirsiniz. Bu tamamen size özgü ve kendinizi iyi hissettirecek bir içeriğe sahip olmalıdır.

erken uyanmak

Erken Uyanmayı Sakın İhmal Etmeyin

Erken uyanmak özellikle enerji düşüklüğü yaşayan kişiler için kulağa pek hoş gelmese de daha enerjik bir yaşam için olmazsa olmazlardan birisidir. Güneş enerjisi gibi bulunmaz bir enerji kaynağının doğuşuyla güne merhaba demek; pozitif enerjiyi yükseltmek için kısa bir süre içinde yapılabilecek en iyi aktivitelerden birisidir.

Biyolojik ritmi doğal akışında sürdürmek ve güneşin doğuşu ile mucizeye tanıklık etmek insanın içindeki yaşam gücü ve sevincinin yükselmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca doğrudan doğa ile ve güneşle haşır neşir olarak açık havada vakit geçirmek kişinin kendini canlı ve mutlu hissetmesi açısından çok önemlidir.

Modern yaşam; getirdiği koşullarla birlikte doğadan kopuk insanlar haline gelmemize neden oldu. Biz farkında olmasak da bu yaşam biçimi doğamıza aykırı olduğu için yaşam enerjimizin düşüklüğünün temellerinden birisidir. Doğayla iç içe bir yaşam; elbette iyi bir enerji kaynağıdır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Hayatın Kontrolünü Ele Almak İçin 5 Yol

egzersiz

Egzersiz: Muhteşem Bir Enerji Kaynağı!

Fiziksel aktiviteler kan hücrelerine oksijen ulaşmasına ve vücudun yakıt depolamasına yardımcı olur. Gerçekten yapmak istediğiniz ve eğlendiğiniz bir hareket tarzıyla hem keyifli vakit geçireceğiniz için zihinsel olarak hem de fiziksel olarak enerji kazanmak mümkündür. Ancak kişinin normalden az egzersiz yapması gibi ağır egzersiz yapması da doğru değildir. Bu durum enerji düşüklüğüne neden olabileceği için kararında bir spor rutini önerilmektedir.

Sevdiğiniz spor yoga gibi sakin ve vücudu esnetmeye yönelik egzersizlerden oluşabilir. Ya da daha hareketli bir egzersiz biçimi olan dansa yönelebilirsiniz. Ayrıca hem hareket edip hem de doğanın gücünden faydalanmak için doğa sporlarını da tercih edebilirsiniz. Burada seçim tamamen size kalmış. Yeter ki enerjinizi yükseltmek ve moral depolamak için kendinize yatırım yapın. Sadece bu başlangıç bile daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

içsel enerji

İçsel Enerjiye Odaklanın

İçsel enerjiyi yükseltmek için hayatın geçici olduğunu bilmek faydalı bir düşünce biçimidir. Bu sayede gün içinde üzüldüğünüz ya da moralinizi düşüren pek çok unsurun aslında o kadar da önemli olmadığını fark edebilirsiniz. Aynı zamanda ruhunuzu dinlendirmek için kendinize vakit ayırmalısınız.

Genellikle insanlar yaşam içinde kendisini ve içinde bulunduğu ruh halini ihmal etme eğilimindedir. Bu durum her ne kadar hayatın yoğunluğuna bağlı olarak gelişse de zaman içinde kişinin kendisiyle yani iç dünyasıyla bağlarının zayıflamasına yol açarak enerjiyi etkileyebilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Anı Yaşamak için Ne Yapmalı, Neden Önemli?

su içmek

Su İçerek ve Detoks Yardımıyla Vücudunuzu Arındırın

Yaşam enerjisi neden düşer? Bu konuda çok sayıda erkenden söz etmek mümkündür. Bunlardan birisi de şüphesiz kişinin vücut sağlığı ile ilgilidir. Sağlıklı bir zihin ve yaşam enerjisi için vücudumuzu toksinlerden arındırmaya ihmal etmeyin.

Hem duru bir düşünce yapısına hem de ışıl ışıl bir enerjiye sahip olmak için; günlük su alımınıza dikkat edebilir ve belirli aralıklarla sağlıklı detokslar yaparak vücudunuzu arındırabilirsiniz. Enerji yüksek insan nasıl anlaşılır denildiğinde her şeyden önce hayata neşe ile bakan kişiler akla gelir. Bu nedenle her ne koşulda olursa olsun mizah duygunuzu ve neşenizi kaybetmemeye özen gösterebilirsiniz.

Ayrıca dişil enerji ve eril enerji hakkında bilgi alarak bu konu hakkında kendinizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir