1. Anasayfa
 2. Kişisel Gelişim

Anı Yaşamak için Ne Yapmalı, Neden Önemli?

Anı Yaşamak için Ne Yapmalı, Neden Önemli?
0

Anı yaşamak hayatımıza değer ve anlam katar. Bazı zamanlarda var olduğumuz ve “şimdi” dediğimiz zaman diliminin içerisindeyken geçmişe ya da geleceğe odaklanabiliriz. Bu odaklanma neticesinde ise var olduğumuz andan sıyrılır ve yaşananların farkında olmayız. Bu durum sık sık yaşanıyor ve kişiyi rahatsız ediyor ise profesyonel bir destek süreci başlatılabilir.

Anda kalamamak ve genellikle var olduğumuz zaman dilimini geçmiş konular ile kaybetmek sık sık başımıza gelebilir. Bu durum çoğunlukla yaşamı olumsuz etkiler. Anı yaşamak istiyorsak geçmiş düşüncelere ara vermemiz ve olduğumuz zamana odaklanmamız gerekir. Anı yaşamak için yapılması gereken en önemli şey konsantrasyonu geliştirmektir.

An Nedir?

An kelimesinin anlamına bakıldığı zaman hızlıca geçip giden bir zaman dilimi olduğu görülmektedir. Göz açıp kapayıncaya kadar olarak aktarılan an kelimesi, içinde olduğumuz zamanı anlatmak için de kullanılır. Anı yaşamak kalıbı ise olduğumuz zamanı hissetmek, orada olmak ve farkında olmak anlamlarında kullanılır. O an yaşanan olaylara odaklanmak ve geçmişe ya da geleceğe konsantre olmamak için kullanılır. An gibi küçük zaman parçalarına odaklanabilmek için iç problemleri ya da sorunları bir süreliğine bırakmak gerekebilir.

Anı Yaşamak Ne Demek?

Anı yaşamanın anlamı var olunan zaman içerisinde kalabilmektir. Basite indirgenip genellikle günü yaşamak olarak bilinse de daha felsefi bir altyapısı bulunur. Yakın veya uzak gelecek ile ilgili çeşit kaygı ve korkuların asıl amaçlarımızı ertelememize ve andan kopmamıza neden olmasını önlemek için bu felsefe üzerine bilgi sahibi olmak önemlidir. Şuan ki zaman dilimi dahi birkaç dakika içerisinde geçmişte kalacaktır.

Anda kalmak ise carpe diem felsefesi ile ilişkilendirilir. Yaşanılan zamanın değerini bilmek ve bunu geçmiş ya da gelecek ile bozmamak asıl hedeftir. Anı yaşamaya özen gösterirken o an dışındaki farklı konulara takılmamak gerekir. Bunu yapabilenlere ise anı yaşayabilen insanlar denilir. Genellikle carpe diem felsefesi ile birlikte anılır. Anı yaşayanlara hedonist de denilir. Ancak hedonistler genellikle o anı hissederken tehlikeli sonuçlara da neden olabilecek kişilerdir.

anı yaşamanın önemi

Anı Yaşamak Neden Önemli?

Anı yaşamanın önemi zihnin ve bedenin huzurlu hissetmesini sağlamasıdır. Doğru yerde, doğru zamana odaklanılması kişilerin kendini daha iyi hissetmelerine neden olur. Bulunulan anı yaşamak için o ana odaklanmak gerekir. Zaman kavramı, her ne kadar standart ölçülere sahip olsa da göreceli de olabilir. Bu ise o zaman dilimindeyken büründüğümüz ruh hali ile ilgilidir. Sevdiğimiz yerlerdeyken ve sevdiğimiz insanlarlayken genellikle zamanın daha hızlı geçtiğini söyleriz. Ancak tam tersi durumlarda zamanın geçmediğinden şikayet ederiz. Bunun birçok nedeni vardır ve anı yaşamak da burada devreye girer.

anı yaşamak için yapılması gerekenler

Anı Yaşamak için Ne Yapmak Gerekir?

Anı yaşamak için yapılması gerekenler arasında öncelikle konsantrasyon yer alır. Odaklanma problemi yaşamak bu duruma engel olabilir. Bulunulan ana odaklanarak yaşamak için yapılması gerekenler şunlardır:

 • Detaylara, ince ayrıntılara negatif bir yerden takılmamak
 • Teşekkür etmek
 • Şükretmek
 • Endişeleri bir kenara bırakmak
 • Odaklanmak
 • Geçmişi düşünmemek
 • O an içerisinde soyutlanmamak
 • Anı ıskalamanıza neden olan kaygılara son verip bazı işleri akışına bırakmak
 • Odak noktamızı doğru belirlemek ve asıl olarak odaklanmamız gereken işlere odaklanmak
 • Erteleme alışkanlığının üstesinden gelmek
 • Bir amaca sahip olmak ve hedefe yürürken önünüze çıkabilecek engellerden korkmamak

Anı Yaşayamamak Bir Psikolojik Problem Mi?

Anı yaşayamama problemi çoğunlukla psikolojik bir problem değildir. Bu sorun birçok kişinin başına gelir ancak bunun düzeyi önemlidir. Zihnimiz zaman zaman çeşitli psikolojik tehditlerden korunmak amacıyla çeşitli önlemler alabilir ve bu da anda kalmamızda zorlanmamıza neden olabilir. Eğer ana odaklanamamanıza travmalarınız ya da sorunlarınıza odaklanıyorsanız bunların çözülmesi gerekir. Bu tür sorunları ve odak problemlerini çözmek için ise profesyonel bir psikolojik destek alınabilir.

Anı Yaşamak ve Anda Kalmak Aynı Şey mi?

Anda kalmak ve anı yaşamak aynı anlama gelir. Anda kalmak, içinde bulunulan zaman dilimine odaklanmak ve keyfini çıkarmaya çalışmaktır. Anı yaşamak da aynı anlama gelir. Genel olarak Carpe Diem felsefesinin özü olan anda kalma hali kişilerin zamanı hissetmelerini de sağlar. Bulunulan mekândan ve zamandan soyutlanmadan huzurlu hissetmek beden ve akıl sağlığı için de önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir