1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

Hayatın Kontrolünü Ele Almak İçin 5 Yol

Hayatın Kontrolünü Ele Almak İçin 5 Yol
0

Hayatın kontrolünü el almak daha mutlu bir yaşam sürmenin temel şartlarından biridir. Hayalleriniz ve kendiniz olmaktan uzaklaştığınızı düşünüyorsanız size sunacağımız tavsiyeler işinize yarayabilir. Önerilerimizi dikkate alarak siz de yaşamınızın kontrolünü elinize alabilirsiniz.

Hayatın Kontrolünü Ele Almanın Yolları

Hayatınızı artık yaşamak size keyif vermiyorsa muhtemelen oto pilot denilen türde bir yaşam sürmeye başladınız. Oto pilot durumu kişilerin sürekli olarak bir rutini benimseyip adeta bir robot gibi her gün aynı şeyleri yapmaya devam etmiş olmanızdır. Bu gibi bir durum karşısında yapmanız gereken en önemli nokta beyninizi ve ruhunuzu arındırarak hayatınızın kontrolünü yeniden ele almaktır.

İşte, hayatınızın kontrolünü ele almak için 5 yol!

Hayatınızı Gözden Geçirin

Hayatınızı yeni baştan gözden geçirin ve içinde bulunduğunuz durum hakkında neleri değiştirmek, nelerin kalmasını sağlamak istediğinize karar vermelisiniz. Eliniz büyük bir A4 kâğıdı alın ve yazmaya başlayın. ‘Gitmesi Gerekenler ve Kalmasını İstediklerim’ diye iki tane bölüm hazırlayın. Bu bölümleri incelerken hayatınızın yeni hayatınızın başlangıcına doğru en büyük adımı attığınızın farkında olmalısınız.

Hayatınızın kontrolünü ele almak için bu listeyi hazırlarken hem duygularınızı hem de mantığınızı ön planda tutmalısınız.

Hayallere Yatırım

Artık hayatınızın kontrolünü ele almaya karar verdiğiniz andan itibaren hayallerinize yatırım yapmaya başlamanızın da zamanı gelmiş demektir.

Bunun için sürekli ertelediğiniz bir kurs veya eğitim varsa hemen harekete geçerek bu kurslara başlayın. Kendinizi daha çok geliştirmelisiniz.

Aynı şekilde öğrenmek istediğiniz ve hep ertelediğiniz bir yabancı dil varsa bu konuda online derslere göz atabilir, kelime ve gramer çalışmaları yapabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Sağlıklı Aile Nasıl Kurulur?

Kendinize Zaman Ayırın

En son ne zaman kendinizi şımarttığınızı hatırlamıyor musunuz? Kendini sevmek mutluluğunuz doğrultusunda atacağınız kıymetli adımlardan biridir.

Gençlik dönemlerimizde hayatımızı hep kendimiz için yaşarız; istediğimiz oyunları oynarız, istemediğimiz yemeklere bile burun kıvırırız. Ama yetişkin olduğumuz zamanlarda kendi isteklerimize kulak tıkamaya başlarız.

Oysa her zaman sorumluluklarımızın yanı sıra kendimize de zaman ayırmasını bilmemiz gerekir. Hayatımızı yeniden yaşadığımızı, mutlu olduğumuzu hissedeceğimiz anlar için kendimize zaman ayırmalı ve sevdiğimiz aktiviteleri yapmalıyız.

Sevdiğiniz kitapları, sevdiğiniz filmleri, sevdiğiniz içeceği alıp kendinizle şöyle baş başa zaman geçirmek, kendi benliğinize doğru yola çıkmak, kendinizi tanımak için yapabileceğiniz en iyi aktivitelerdir. Bu konuda en şanslı olan kişiler arasında resim yapma yeteneği olan bireyler gelir. Kendileri ile baş başa kalıp resim çizerek sessizliğin, içlerindeki duyguyu çizgilere yansıtmanın verdiği duygu tarifi biçilmez anlardandır.

Sizin de bu gibi yetenekleriniz varsa mutlaka zaman ayırmalısınız.

Hayatınızdan Çıkarmak İstediğiniz Kim Varsa Yol Verin

İster arkadaş olsun ister hayatınızda sizi huzursuz eden, asla uzun zamandır mutlu etmeyen bir ilişki olsun bir süredir hayatınızdan çıkarmayı düşündüğünüz kim varsa hepsinden uzak durun.

Hiçbir şekilde kendinizi insanların isteklerine ve beklentilerine göre ayarlamak, mutsuz olduğunuz eylemleri başkalarını gönüllemek için yapmaya devam etmek zorunda değilsiniz.

Olgunlaşmanın belirtilerinden biri de hayatta sadece sağlam dost ve ilişkiler kurabilmektir. Sırf yalnız kalmamak için hayatınızda sizi üzen ve yoran kişilerin varlığını çoğaltırsanız bir süre sonra kendinizi kaybetmeniz çok büyük olasılık.

thumbnail
Önerilen Yazı
İmajinasyon Nedir, Nasıl Yapılır? Teknikleri Nelerdir?

anda yaşayın

Anı Değil Anda Yaşayın!

Son yıllarda inanılmaz popüler olan ‘Anı yaşama’ ‘Carpe Diem’ felsefeleri ülkemizde biraz yanlış anlaşılır bir durumda. Biz de bu nedenle sizin için bunu restore ederek ‘Anda yaşamanızı’ tavsiye ediyoruz.

Anı yaşamak demek hayatınıza yeni bir sürü yanlış eylem doldurmak, baskılamakta olduğunuz hoş olmayan birtakım duyguları dışarı vurarak duygularınızın esiri bir şekilde hareket etmek demek değildir.

Tüm bu eylemler bir süre sonra hayatınızı karmaşık ve içinden çıkılmaz bir hale sokabilir.

Anı yaşama felsefesinin esas amacı ‘yarını ve dünü’ zihnimizde odaklı olmaktan çıkartıp bunları kararında düşünerek ‘bugün’ içinde bulunduğumuz zaman diliminin keyfini çıkarabilmektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Anı Yaşamak için Ne Yapmalı, Neden Önemli?

Bugünün Gücü

Hayatımızda her zaman bizi strese sokan inişli durumlar olabilir. Bu durumlarda bunların geçici olduğuna odaklanarak bugünü zehir etmemelisiniz. Dün yaptığınız hatalara çok fazla odaklanarak bunları kafaya takmak da aynı şekilde ilerlemenizi ve gelişmenizi engelleyen en önemli faktörlerden biridir.

Bunun bir başka versiyonu da gelecek hakkında olması gerekenden çok fazla kaygıya sahip olarak endişelerimizin bugünümüzü yok etmesi ve bugüne odaklanıp gerekli çalışmaları yürütememekten dolayı yarınımızın da mahvolmasına izin vermemeliyiz.

Terapi Desteği

Tüm bu durumlar, hayatınızın kontrolü her zaman sizin elinizde. Siz isterseniz size bir kere bahşedilmiş olan hayatınızı dilediğiniz gibi yaşayabilirsiniz; yine siz isterseniz hayatınız başka kişilerin boyunduruğu altında da geçebilir.

Kendiniz ile ilgili hayatınızı sekteye uğrattığını düşündüğünüz herhangi bir konuda terapi desteği alabilirsiniz. Hayatınızın kontrolünü yeniden ele alma yoluna çıkmak sizin için zorlu ve sancılı olabilir. Bu süreçte terapi alarak sağlıklı adımlar atma konusunda danışmanınız ile birlikte hareket edebilirsiniz.

Hayatınızın kontrolünü ele almak üzerine tavsiyeler içeren bu yazımızın ardından “Kişisel Gelişim” kategorimizde yer alan diğer içeriklerimizi de kaçırmayın.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir