1. Anasayfa
  2. Yaşam

İyilik Yap Denize At Ne Demek?

İyilik Yap Denize At Ne Demek?
0

İyilik yap denize at, Türkçede kullanılan atasözlerinden bir tanesidir. Türkçe, atasözleri konusunda oldukça zengin bir dildir. Bu nedenle gündelik hayat içerisinde kullanılabilen pek çok atasözü bulunduğu bilinmektedir. Bunlardan bir tanesi olan iyilik yap denize at, özellikle yapılan iyiliğin söylenmemesi gereken durumlarda kullanılır.

Karşılık beklemeden yapılan iyilik her zaman daha özeldir. Bu nedenle genellikle yapılan iyiliklerin söylenmemesi gerekir. Ayrıca iyilik, bir beklenti olmadan yapılması gerektiği için yapılan iyiliklerin söylenmesi, insanların rencide olmasına neden olabilir. Tam olarak bu durumu ifade eden iyilik yap denize at atasözü tam olarak ne anlama gelir? Hangi durumlarda kullanılır?

İyilik Yap Denize At Ne Anlama Geliyor?

Türkçede pek çok atasözü bulunmakta olup bu atasözlerinin her biri, bir durumu ifade eder. Atasözleri, çok uzun bir tarihsel sürece sahiptir. Bu nedenle atasözlerinin kimler tarafından oluşturulduğu bilinmez. “İyilik yap denize at balık bilmezse halik bilir!” sözü birçok durumda günümüzde de kullanılmaya devam eden bir atasözüdür.

Atasözü tam olarak şunu ifade eder: Bazı durumlarda zorda kalan insanlara, yardıma ihtiyaç duyan kişilere iyilik yaparız. Fakat iyilik yapılan kişi bu iyiliğin farkında olmayabilir. Ama gönülden gelen iyiliklerin her biri, Allah tarafından bilinir. Bu nedenle iyiliği yapıp unutmak en iyisidir. Yapılan iyilikle ilgili bir karşılık beklemek, iyiliğin farklı bir niyetle yapılmış olması anlamına gelir.

Burada önemli olan, yapılan iyiliğin Allah tarafından biliniyor olmasıdır. Ayrıca yapılan iyiliklerin her an her yerde söylenmesi, iyiliğin saflığının yitirilmesine neden olacaktır. Genellikle bu atasözü, cümle içerisinde sıklıkla kullanılır.

thumbnail
Önerilen Yazı
“Düşünüyorum o halde varım” Ne Demek?

İyilik Yap Denize At Cümle İçerisinde Kullanımı

Atasözünün dahil olduğu pek çok cümle bulunmaktadır. Çünkü genellikle atasözünün kullanılmasını sağlayan birçok durum ortaya çıkar. Bu cümlelerden örnek vermek gerekirse şu şekilde bir örnek karşımıza çıkar:

Arkadaşın kötü durumda, sen ona destek ol. Şunu bilmen gerekir ki iyilik yap denize at, balık bilmezse halik bilir.

Bu ve bunun gibi cümleler için genellikle bu atasözü kullanılır. Sık kullanılan atasözlerinden bir tanesi olarak atasözünün dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir