1. Anasayfa
  2. Tarih

Diplodocus Nedir? 

Diplodocus Nedir? 
0

Diplodocusun ne olduğu, özellikle dinozorlar ile ilgilenen kişiler tarafından merak edilir. Çatal omur anlamına gelen bu türün fosilleri 154-152 milyon yıl öncesine tarihlenir. Kertenkele kalçalı dinozor cinsinden olan bu tür, yaklaşık 20 ton ağırlığında bulunur. Boyu ise yaklaşık olarak 27 metre olarak tahmin edilir. Yaşamış en uzun hayvanlardan birisi olan diplodocus, 8 metre boynu ile oldukça gösterişlidir.

Diplodocusun anlamı, bir dinozor türüne karşılık gelir. Kırbaca benzeyen kuyruğu yaklaşık olarak 14 metre uzunluğundadır. Dört bacağı üzerinde yürüyen diplodocus, yavaş hareket eder. Uzun boynunu genel olarak su içmek ve yüksek ağaçlarda yer alan bitkileri yemek için kullanılır. Kuzey Amerika’ya özgü bir dinozor türü olan Diplodocus, birçok açıdan inanılmaz özelliklere sahiptir.

diplodocus özellikleri

Diplodocus Hangi Özelliklere Sahiptir?

Diplodocuslar, dünyanın en büyük dinozor türlerinden birisi olarak kabul edilir.  Ön kısımları arka ekstremitelere göre daha kısa bir yapıya sahip olan bu dinozor çeşitleri, oldukça yavaş yürür.  İskelet kalıntılarına dayanarak, ağırlıklarının 50 tona kadar çıktığını söylemek mümkündür.  Paleontologlar, kaburgaların omurgalarına bağlı olmadığını söyler. Bununla birlikte, kaburgaların ince ve kırılgan bir yapıya sahip olabilecekleri düşünülür. Kaburgalar muhtemelen akciğerleri ve diğer iç organları destekleyen bir yapıda bulunur.

Diplodocusların özellikleri, ek olarak şu şekilde sıralanabilir:

  • Kafatası çok küçük olan bu türün çenelerinin ön kısmında sadece küçük dişler yer alır. Boyun omurları yaklaşık 15 omurdan oluşur.
  • Ağırlıkları 10 ila 16 ton arasında değişiklik gösteren bu türün üreme organları vücut büyüklüğüne kıyasla oldukça küçüktür.
  • Beyni insan yumruğu büyüklüğünde olan diplodocuslar, yaklaşık olarak 80’den fazla vertebradan oluşur.
thumbnail
Önerilen Yazı
Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? Nesilleri Nasıl Tükendi?

Diplodocus Nasıl Beslenir?

Diplodocuses doğasında otobur olarak bilinir. Jurasik dönem boyunca bol miktarda mevcut olan bu tür, muhtemelen çok çeşitli bitkiler yiyerek hayatta kalmıştır. Bazı bilim adamları, bu dinozorların boynunun bu kadar uzun olmasını, ormandaki yüksek boylu bitki türleriyle beslenmelerine bağlar. Bu durum, diplodocusların beslenmesi hakkında bize bilgi verir.

Dişleri bir kurşun kaleme benzer. Aynı zamanda, dişleri yalnızca ağzın önünde bulunur.  Bu tür dinozorlar, diş ve ağız yapılarını muhtemelen bitkilerden yaprakları ayırmak için kullanmaktaydı. Yapraklar ve bitkiler bir bütün olarak yutulup hiçbir çiğneme olmadan beslenmekteydiler.

Diploducusların Yaşam Ortamları

Bu türe ait dinozorların fosil kalıntılarının çoğu Rocky Dağları, Montana, Utah ve Colorado’da keşfedildiğinden dolayı, Birleşik Devletlerin batı yarısında yaşadıklarına inanılmaktadır. Tür hakkında yapılan tüm keşifler, bu alan üzerine yoğunlaşmıştır.

Diplodocusların yaşam ortamları incelendiğinde, sürüler halinde yaşadıkları görülür. Bununla birlikte, tüm bitki örtüsünün bitmesinden sonra bir ormandan diğerine geçtiği de düşünülebilir. Büyük olanları ve kuyrukları yırtıcıları savuşturmak için yeterli bir mekanizma olarak görülür.  Bununla birlikte, gruplar halinde yaşamak da Tyrannosaurus Rex ve Allosaurus gibi etçil dinozorlardan ek güvenlik sayesinde olur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir