1. Anasayfa
  2. Yaşam

İnisiyatif Almak Ne Demek?

İnisiyatif Almak Ne Demek?
0

İnisiyatif almak genellikle bir durum üzerinde karar verici yetkiye sahip olmak, öncelikli kararı kendi kendine almak anlamında kullanılmaktadır. Genellikle insiyatif olarak bilinen bu kelimenin aslında doğru şekli inisiyatiftir.

İnisiyatif Tanımı ve Etimolojisi

Kelimenin etimolojisine baktığımız anlamını daha doğru algılayabiliriz. Dilimize Fransızcadan 18. yüzyılda geçmiş olan ve başlamak anlamına gelen initium sözcüğünden türetilmiş olan initiare sözcüğünden gelmektedir. Bu sözcük İngilizce ve farklı dillerde çeşitli anlamlar ifade edebilmektedir.

İngilizcede yer alan anlamlarından bir tanesi bir şeyleri bağımsız olarak değerlendirip harekete geçirme yeteneği olarak bilinirken diğer bir anlamı ise strateji olarak bilinmektedir.

Bizde kullanılan anlamı ise genellikle iş yerlerinde yer alan hiyerarşik düzen içerisinde karar verme yetkisi bulunan kişilerin verdikleri kararı nitelendirmektedir.

İnisiyatif Sözcüğünün Doğru Yazılışı

Genellikle birçok kişi tarafından yapılan yazım yanlışlarından birisi de inisiyatif kelimesi üzerine olmaktadır. Özellikle bu kelimenin yazılışı bazı meslek grupları tarafından mutlaka doğru yazılmalıdır. Yazım yanlışları ve kelimelerin hatalı yazılışı dergilerde, akademik makalelerde, internet üzerindeki makalelerde oldukça büyük problemlere sebep verebilmektedir.

Bu nedenle özellikle birçok kişinin kullanımına açılan yazıların denetlendiği mercilerin kelimelerin doğru yazılışları bilmeleri oldukça önemlidir.

Yani inisiyatif yazmak yerine inisiyatif yazmak birçok kişi tarafından fark edilmese de bu alanda uzmanlaşmış olan kişiler için oldukça büyük bir problem arz etmektedir. Böylece inisiyatif kelimesinin doğru yazılışını ve doğru anlamını bilmek oldukça önemlidir.

TDK’de kelimeler ve kelimelerin anlamları üzerine görev alan uzman dilbilimciler her yıl kelimelerin doğru yazılışları ve anlamları üzerine güncel listeler yayınlamaktadırlar.

İnisiyatif kelimesinin sözcük anlamına gelecek olursak öncelik ve üstünlük kurma anlamının yanı sıra bir konu hakkında sorumluluk alma ve karar verme yetkisini kullanma anlamlarına da gelmektedir. Özellikle önemli konularda ani verilmesi gereken kararlar genellikle karar verebilecek grubun içerisinde yer alan en yetkili kişi tarafından verilmektedir.

İnisiyatif almak sözlük anlamında elinde bulunan karar verme yetkisini harekete geçirmek ve kullanmak anlamına gelmektedir.

Kısacası kelimenin doğru yazılışı şu şekildedir;

Doğru: İnisiyatif

Yanlış: İnsiyatif,

thumbnail
Önerilen Yazı
Hayatın Kontrolünü Ele Almak İçin 5 Yol

Bireysel İnisiyatif Ne Demek?

Bireysel inisiyatif kişinin kendi düşüceleri doğrultusunda kendi hayatını etkileyebilecek durumlar ve konular üzerinde karar verme yetisidir.

Bunun aksine toplumsal inisiyatif toplumu ve grupta yer alan diğer üyeleri etkileyebildiği için olası bir durumda birçok kişiyi olumsuz olarak etkilediği için çok daha riskli olmaktadır. Ancak bireysel inisiyatif kişinin kendisine karşı kullandığı bir karar verme yetkisi olduğu için sadece karar veren kişiyi etkileyeceğinden sonuçları daha az ağır olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Bencillik Nedir? Neden Olur? Örnekleri Nelerdir?

İşyerinde İnsiyatif Almak

İş yerinde inisiyatif almak çoğu zaman kriz yönetimi anlamına gelmektedir. Örneğin bir firma ile yeni bir anlaşma düzenlenecek ise ve bu anlaşmayı en üst mercideki kişi gerçekleştiriyorsa ancak bu kişi burada değilse ve kararın bir an önce verilmesi gerekiyorsa bir alt mercnde yer alan kişi inisiyatif kullanarak olayın tüm sorumluluğunu üzerine alıp karar verebilir.

Ancak inisiyatif almak özellikle iş alanında birçok kişinin tercih ettiği bir durum olmamaktadır. Bunun en önemli nedeni kişilerin aldıkları kararın tüm sorumluluğunu kabul etmeleri olmaktadır. Bu da genellikle durumlara karar vermesi gereken kişilerin yerine karar veren kişiler üzerinde oldukça büyük bir baskıya neden olabilmesidir.

Ancak olumlu yerinden bakarsak bu sayede firma çalışanı iş yerinin önemli bir kazancı kaybetmesini önleyebilir. Aynı zamanda çalıştığı iş yerinin de zarara uğramasına engel olabilir. İnisiyatif kullanabilmek için kişilerde genellikle özgüven ve hızlı karar verme gibi özelliklerin bulunması gerekli şartlar arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir