1. Anasayfa
  2. Bilim

Gen Nedir? Neye Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Gen Nedir? Neye Yarar? Özellikleri Nelerdir?
0

Gen nedir, bilimin en özel soruları arasında yer almaktadır. DNA’nın belirli bir bölümünü meydana getiren nükleotid dizisi olarak bilinen gen, bir kalıtım birimidir. Belirli bir karakteristiği taşıyan gen, ebeveynlerden çocuklara geçer. Genom içerisinde yer alan küçük DNA bölümleri olarak bilinen gen, sıklıkla merak edilen kavramlar içerisinde bulunmaktadır. Bireylerin temel fiziksel ve işlevsel birimleri, genler vasıtasıyla nesilden nesle aktarıldığı için genlerin çok önemli bir konumda bulunduğu da bilinen bir gerçektir. Peki ama gen tam olarak nedir ve genlerin özellikleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Genin Tanımı

Gen tanımı nedir ve genlerin özellikleri nelerdir soruları birçok insan tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. Genom dizisinde yeri tanımlanabilen gen, DNA’nın belirli bir bölümünü oluşturan nükleotid dizisi olarak bilinmektedir. Düzenleyici / fonksiyonel bölgeleri bulunan gen, kalıtımın temel fiziksel ve işlevsel birimleridir.

Genlerin bazıları büyük bir yapıda olmalarına rağmen bazıları kısa bir boyuta sahiptir. Fakat belirtmek gerekir ki genlerin büyüklükleri işlevleri üzerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. Genin özelliği genin işlevini belirleyen temel unsur olarak tanımlanabilir. Genlerin yapısı, birden daha fazla kopyalanma özelliğine sahiptir.

Bu çoğalma transkripsiyon olarak adlandırılır. Biyolojinin en özel konuları arasında yer alan gen tanımı nedir ve özellikleri nelerdir soruları üzerinden araştırılmaya devam edilmektedir.

gen nedir

Gen Nedir Neye Yarar?

Gen nedir neye yarar merak edenler için genin çok özel işlevleri bulunmaktadır. Temel işlevi, bireylerin temel işlevsel ve fiziksel özelliklerinin bir sonraki nesle aktarılmasını sağlamaktır. Gen içerisinde organizmanın bireysel özelliklerine dair çeşitli yönergeler yer alır. Göz rengi ve saç rengi, bu yönergelere örnek olarak verilebilir.

Genler, genom içerisinde bulunur ve DNA bölümlerinden bir tanesidir. Ayrıca protein kodlarıdır ve oldukça özel işlevleri bünyesinde barındırırlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Baskın ve Çekinik (Resesif) Gen Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Genlerin Özellikleri Nelerdir?

Genlerin pek çok dikkat çeken özelliği bulunmaktadır. Genlerin özellikleri nelerdir merak edenler için bu özellikleri genel hatlarıyla şu şekilde sıralamak olanaklıdır:

  • Bir gen, belirli bir molekül üretimi için gerekli olan yönergeleri bünyesinde barındırır.
  • İnsan genomunda, protein kodlayan gen sayısı toplamda 20.687’dir.
  • Genlerin temel işlevleri bilgi depolamaktır, bu nedenle oldukça ilgi çekici yapılar olarak bilinir.
  • Genler, sahip oldukları bilgileri; bir organizma için gerekli olan proteinlerin inşası için taşır.
  • Genlerin allel olarak adlandırılan alternatif formları mevcuttur.
  • İnsanlar söz konusu olduğunda belirli allellerin çift olarak bulunduğu bilinmektedir. Bu allellerin her biri bir kromozomda yer alır.
  • Bireyin sahip olduğu allellerin kombinasyonu, bireyin fenotipini belirler.

Belirtilen her bir husus, genlerin özellikleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Genler, çeşitli simgelerle gösterilirler. Fenotipte baskın olarak gösterilen özelliklerin genellikle baş harfleri genin simgesi olarak belirlenir. Buna fareler üzerinden örnek vermek olanaklıdır. Farelerde siyah renk baskındır. Bu nedenle farelerdeki kalıtımda siyah rengin “S” harfi ile gösterildiği bilinmektedir. Her bir özelliği ile gen, dikkatleri üzerine çeken konulardan biri olmaya devam etmektedir.

Bilim üzerine diğer içeriklerimizi de keşfetmeyi unutmayın!

İlginizi Çekebilir
parsek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir