1. Anasayfa
  2. Yaşam

Evde Tasarruf Yapmak İsteyenlere 10 Öneri

Evde Tasarruf Yapmak İsteyenlere 10 Öneri
0

Evde tasarruf yapmak bütçesini kontrol altına almak isteyen herkesin mutlaka göz önünde bulundurması gereken bir durum. Hayatınızda yapacağınız küçük değişiklikler dahi ev giderlerinizi önemli ölçüde azaltabilir. Bu içeriğimizde bütçenizi rahatlatmanıza yardımcı olacak öneriler bulacaksınız.

Evde Tasarruf Önerileri

Tasarruf etmek, son yılların en önemli konularından biridir. Enerji tasarrufu, su tasarrufu, para biriktirme, çevre dostu yaşam, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm, atık yönetimi, yenilenebilir enerji kaynakları gibi konular herkesin yaşamında yer almalıdır.

Yaşam pahalılığına karşı hepimizin aksiyon alması gerekiyor. Bu noktada gelir kaynaklarını arttırmanın yollarını aramanın yanı sıra giderleri azaltmak ve eldeki kaynakları doğru kullanmak da önemli.

İşte, evde tasarruf yapmak isteyenlere önerilerimiz:

Alışveriş Yaparken Bilinçli Olun

En büyük gider kalemlerinden biri hiç kuşku yok ki alışverişler. Bilinçsiz yapılan market ve diğer alışverişler ev bütçenizi büyük ölçüde sarsabilir. Her konuda olduğu gibi bu konuda da planlı hareket etmek önemlidir. İhtiyaçlarınızı belirleyin ve gereksiz şeylerden kaçının. Ayrıca, çevre dostu ürünleri tercih edin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Alışveriş Hastalığı (Oniomania) Belirtileri ve Kurtulma Yolları
yiyecek israfı
Yiyecek israfı ev bütçesini zora sokar.

Yiyecek İsrafını Önleyin

Tasarruf yapmanın en önemli yolu eldeki imkanları doğru kullanmaktan geçer. Her türlü israf sizi bir adım geriye atacaktır. Ülkemizde özellikle ekmek israfının çok yapıldığı bilinmektedir. Bununla birlikte çeşitli gıda ürünleri de zamanında tüketilmeyerek israf olmaktadır. Yiyeceklerinizi taze tutmak için buzdolabınızın sıcaklığına dikkat edin ve son kullanma tarihlerini kontrol edin. Gerekirse son kullanma tarihlerini de barındıran bir liste oluşturun. Ayrıca, artıklarınızı değerlendirin.

Evde Su Tasarrufu Yapın

Su tasarrufu ev bütçenize önemli bir rahatlama sağlayacaktır. Bunu başarabilmek için aslında biraz dikkatli ve bilinçli olmak yeterli. Duş alırken zamanınızı kısaltın ve muslukları açık bırakmayın. Ayrıca, su sızıntılarını düzeltin.

Araba Kullanımınızı Azaltın

Araba konfor sunar ama ne yazık ki pahalıdır. Enerji giderlerini kısmanın en iyi yollarından biri de arabaya yerine farklı ulaşım alternatiflere yönelmektir. Araçla uzun mesafelere gitmek yerine yürümeyi, bisiklet kullanmayı ya da toplu taşıma araçlarını tercih edin. Böylece hem akaryakıt hem de otopark gibi diğer giderlerinizi azaltabilirsiniz.

ışık tasarrufu
Evde tasarruf yapmak isteyenler gereksiz ışık kullanımından kaçınmalıdır.

Evde Tasarruf Yapmak İçin Işık Kullanımını Azaltın

Işık tasarrufu elektrik faturanızı ciddi oranda etkileyecektir. Farkında olmadan gün içerisinde ışıkları birçok kez gereksiz yere kullanırız. Gereksiz yanan ışıkları evde görmezden gelirseniz ay sonunda gelen faturada görmezden gelemezsiniz. Bu sebeple ışıkları kullanmadığınız zamanlarda kapatın. Ayrıca, enerji tasarruflu ampuller kullanmak artık olmazsa olmaz bir durumdur. Sadece ışıklara konusunu göz önünde bulundurarak bile ciddi anlamda tasarruf edebilirsiniz.

Ev Isınmasını ve Soğutmasını Kontrol Edin

Kış aylarında ısınmak yaz aylarında ise ferahlamak için çok para harcıyoruz. Mecbur kalınmadığı sürece doğal yollarla ısınmak iyi bir alternatiftir. İyi bir yalıtım ısınma ve soğutma giderlerini ciddi ölçüde etkiler. Bununla birlikte sadece bir kat daha giyinerek ısınabileceğimiz anlarda bile ısıtma sistemlerini tercih ettiğimiz anlar vardır. Bu durumun faturalara yansıması kaçınılmazdır. Isıtma ve soğutma sistemlerinizi doğru kullanın ve gereksiz yere açık bırakmayın.

Elektronik Aletleri Tasarruflu Kullanın

Hepimizin evinde çok sayıda elektronik alet bulunuyor. Kullanmadığımız anlarda açık unuttuğumuz bu aletler elektrik tasarrufu yapmamızı engelliyor. Elektronik aletlerinizi gereksiz yere açık bırakmayın. Ayrıca, tasarruflu elektronik aletler kullanarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz. Bu sebeple yeni bir elektronik alet alırken enerji sınıfını kontrol etmeyi unutmayın.

Faturalarınızı Kontrol Edin

Evde tasarruf yapmak için faturalarınızı kontrol altında tutmanız ilk şartlardan biri. Yüksek faturalarınızı kontrol edin ve enerji verimliliğini artırmak için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanın. Bu sayede hem ekonomik hem de çevreci bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Seyahatlerinizi Planlayın

Seyahat giderleri bütçede önemli bir yer tutar. Az seyahat eden biri bile olsanız tasarruf yapmak istiyorsanız bu giderleri göz ardı edemezsiniz. Seyahatlerinizi planlayarak hem zaman hem de para tasarrufu yapabilirsiniz.

Doğayı Koruyun

Doğal kaynakları koruyarak çevre kirliliğini önleyin. Ayrıca, geri dönüşüm yaparak atık yönetimine katkıda bulunun.

Evde tasarruf yapmak üzerine sizin de önerileriniz varsa yorum kısmından bizlerle ve okurlarımızla paylaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
inisiyatif

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir