1. Anasayfa
 2. Bilinç ve Akıl

Alışveriş Hastalığı (Oniomania) Belirtileri ve Kurtulma Yolları

Alışveriş Hastalığı (Oniomania) Belirtileri ve Kurtulma Yolları
0

Alışveriş hastalığı yaşamını sekteye uğratacak kadar gereğinden fazla alışveriş yapan ve her boşlukta bir şeyler almadan duramayan kişilerde görülen rahatsızlıktır. Birçok kişi aldıklarından daha sonra pişmanlık duyarak “Alışveriş hastası mıyım?” diye düşünmektedir.  Dolayısıyla bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve kurtulmanın yollarını bilmek önem kazanmıştır.

Oniomania olarak da bilinen alışveriş hastalığı modern yaşamın en büyük tehditlerinden biridir. Belirtileri fark edildiğinde zaman kaybetmeden kurtulma yolları araştırılmalı ve gerektiğinde destek alınmalıdır. Eğer bu konuda bir şüphe duyuyorsanız vakit kaybetmeden bir uzman ile görüşmeniz gerekebilir.

Alışveriş Hastalığı (Oniomania)

Gereğinden fazla ve kontrolsüz bir şekilde alışveriş yapıyorsanız bunun bir rahatsızlık olabileceğini düşünmeli ve bununla ilgili belirtilere göz atarak bir psikiyatri hekimine görünme zamanınızın gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz. Alışveriş hastalığı (onimania) belirtileri ve kurtulma yolları ciddiye alınması gereken bir sağlık problemidir.

Bir kişinin hayatında herhangi bir durum onun normal yaşantısını sekteye uğratıyorsa, kendisini aşırı meşgul ediyorsa, kişinin yerine getirmesi gereken sorumlulukları sekteye uğratıyorsa bir ruhsal problem olarak değerlendirilmelidir. Kişiler bu şekilde hayatlarında bir sorun olması halinde bir psikiyatri hekimine başvurmalıdır.

alışveriş hastalığı belirtileri

Alışveriş Hastalığı (Oniomania) Belirtileri

Alışveriş hastalığı (oniomania) bir nevi takıntı durumu ve dürtü bozukluğudur. Kişide dürtüsel bir alışveriş yapma isteği vardır. Alışveriş hastalığının belirtileri şunlardır;

 • Alışveriş yapmaya karşı dürtü olması
 • Adet öncesi dönemde bu dürtüyü daha fazla hissetme
 • Ruhsal buhran dönemlerde kendini alışveriş ile rahatlatabileceğine inanma
 • İhtiyaçlar düşünülmeksizin alışveriş yapma (kira, faturalar vb.)
 • Diğer kişilerin ihtiyaçlarını hiçe sayarak alışverişe ciddi bir bütçe ayırma
 • Alışveriş yapamadığında borca girme
 • Alışveriş yapmadığında kendini kötü hissetme ve alışveriş yaparak hazza, doyuma ulaşma döngüsü içinde olmak
 • Düşük benlik duygusu
 • Birkaç pahalı eşya yerine ucuz ama çok sayıda şey satın alma

Kişiler alışverişi her zaman kendileri için değil, başkalarına bir şeyler satın almak için de yapabilir. Amaç sadece bir şeyler satın almaktır. Bu rahatsızlık daha çok kadınlarda görülmektedir ve nedeni tam olarak tespit edilememiştir.

Bireylerde en sık karşılaşılan problem aldıkları eşyaların çoğunun kullanılmaması ve bir kenarda çürümesidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Halo Etkisi Nedir? (Örneklerle) Nasıl Anlaşılır?

alışveriş hastalığından kurtulma

Alışveriş Hastalığı (Oniomania) Kurtulma Yolları

Alışveriş hastalığı (onomania) kurtulma yolları ile ilgili olarak ilk önce kişiler mutlaka ki tıbbi yardım almalıdır ve psikiyatrın gerekli görmesi halinde kendilerine reçete edilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır.

Bunun dışında kişiler ailelerinden, eşinden ve arkadaşlarından bu süreçte destek almalıdır.

Düzenli terapiye katılarak neden bu şekilde bir problemin nüksettiğini tespit etmek tedaviye yardımcı olacaktır. Kişilerin yaşadıkları probleme karşı farkındalık sahibi olması iyileşmesine ciddi anlamda katkı sağlayabilen bir durumdur.

 • Probleminiz için kendinizi meşgul edecek bazı hobiler keşfederek dikkatinizi bunlara verebilirsiniz.
 • Bir şey satın almak istediğinizde kendinize buna gerçekten ihtiyacım var mı, bunu nerede kullanacağım gibi sorular sorarak biraz beklemelisiniz.
 • Üzgün ya da çok neşeli olunan zamanlarda alışveriş yapmaktan kaçınılabilir. Bu sayede duygusal olarak satın alınan şeylerden uzak durulmuş olunur.
 • Alışverişe çıkarken yanınızda saygı duydunuz birinin olması iyi gibi görünebilir ama sorununuzu kendiniz yenmelisiniz ve yanınızda kimse yokken bile doğru kararlar alabilen, kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir birey olmak için çaba göstermelisiniz.
 • Bir kumbara alarak satın almayı saçma bulduğunuz her durumda parayı kumbaraya atabilirsiniz. Bir süre sonra ne kadar çok gereksiz para harcadığınızı gözlemleyerek kendinizi daha akıllıca kararlar almaya yönlendirebilirsiniz.
 • Kullanmadığınız ve evinizde fazlalık yapan gereksizce satın aldığınız ürünleri ihtiyaç sahiplerine bağışlayarak kendinizi bunların yükünden kurtarabilirsiniz.
 • İndirimleri takip ettiğiniz mobil uygulamalarınız varsa bunları hayatınızdan çıkarmalısınız. İndirimlerin olmasının gereksiz durumlarda para harcamasına doğru sizi ittiğini unutmamalısınız.
 • Yapmaktan hoşlandığınız bir egzersiz planı oluşturun. Egzersiz yapmak hem fazla olan enerjinizi atmanıza hem de stresinizi azaltmanıza yardımcı olarak sizi mental anlamda daha iyi bir hale getirecektir. Fakat unutmayın ki bu öneri için illa ki bir spor salonuna yazılmanız gerekmiyor. Evde de sevdiğiniz aktiviteleri yapabilirsiniz.
 • Eğer finansal olarak zorluk çekmeye başladıysanız ve kendi başınıza sorununuzun üstesinden gelemiyorsanız kesinlikle bir uzmandan psikolojik destek almalısınız.
thumbnail
Önerilen Yazı
Kinestetik Zeka ve Beceri Nedir? Kinestetiklerin Özellikleri

Alışveriş hastalığının belirtileri ve tedavisi üzerine bilgiler sunduğumuz bu içeriğimizin ardından kendinizi geliştirmeye devam etmek için “Bilinç ve Akıl” kategorimizdeki diğer yazıları da keşfetmenizi öneririz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir