1. Anasayfa
 2. Bilim

Yıldız İsimleri ve Anlamları

Yıldız İsimleri ve Anlamları
0

Yıldız isimleri ve anlamları konusu incelendiğinde en yaygın olarak bilinenlerin her birinin bir anlam karşılığı olduğu görülmektedir. Bunlardan bazıları şu şekilde karşımıza çıkmaktadır:

 • Vega (akbaba ya da saldırgan şahin)
 • Arcturus (ayının koruyucusu)
 • Capella ( Auriga takım yıldızında bulunan ana yıldız)
 • Rigel (ayak)
 • Procyon (köpekten önce)
 • Altair (hastalık, iflas)
 • Sirius (parlayan, ışıldayan)
 • Canopus (beyaz cüce)
 • Pollux (umursamazlık, soğukkanlılık, ve gaddarlık duygularını temsil eder)
 • Castor (ikiyüzlülük, hilekarlık, yalancılık)
 • Alnilam (geçici olan mutluluk)
 • Antares (düşüncesizlik, ani girişimde bulunan)
 • Spica (başakçı)
 • Deneb (öğrenme isteği)
 • Regulus (şansı temsil ettiği düşünülür ve aslan başı olarak sembolize edilen parlak bir yıldızdır)
 • Aldebaran (şan, şöhret, ün)
 • Betelgeuse (Orion’un koltuk altı ya da Orion’un eli şeklinde anlamlandırılmıştır)
 • Archernar (nehrin sonu)
 • Fomalhaut (bilinmek, tanınmak)
 • Bellatrix (geçici ün)

Yıldız isimleri elbette ki bir anlam doğrultusunda belirlenmiştir. Dolayısıyla her bir yıldızın bir adı olduğu gibi bir anlamı da bulunmaktadır. En popülerin yıldız isimleri ve anlamları detaylı olarak yazımızın devamında sizlere sunulmuştur. Ayrıca söz konusu yıldızların görünümü, şekilleri ve fotoğrafları da bulunmaktadır.

Canopus

Güney Gökyüzünün En Parlak Yıldızı Olarak Bilinen Canopus

Güney gökyüzünün en parlak yıldızı Canopus olarak bilinmektedir. Gökyüzü bir bütün olarak düşünülürse gökyüzünün ikinci parlak yıldızı olarak nitelendirilmesi yanlış olmaz.

Konumuna bakıldığında Güneş’e olan uzaklığı 310 ışık yılı mesafede yer almaktadır. Güneş ile büyüklüğü kıyaslandığında 70 kat daha büyük olduğu ve 10.000 kat daha parlak olduğu hesaplanmıştır.

Türkçe ismi Süheyla ya da Süheyl yıldızı olarak bilinmektedir. İngilizcede ise Soheil olarak adlandırılmıştır.

Sirius
Sirius

Gökte Yer Alan En Parlak Yıldız Sirius

Adını en iyi Harry Potter filmlerinden bildiğimiz Sirius yıldızı gökyüzünde tespit edilmiş olan en parlak yıldızdır. Bu özelliği nedeni ile tarihte pek çok medeniyetin bu yıldızı oldukça sevdiği bilinmektedir. Farklı kültürde bu yıldıza çeşitli anlamlar yüklenmiştir.

Çok ilgi çekici bir yapısı vardır. Orion takım yıldızına çok yakın bir konumu bulunmaktadır.

Büyük Köpek Takım Yıldızı içerisinde yer almaktadır. İsmi Yunan kökenli bir kelime olup ‘Seirios’ kelimesinden türetilmiştir. Türkçe kaynaklarında adı Akyıldız olarak geçmektedir.

Arcturus yıldızı
Arcturus Yıldızı

Arcturus

Arcturus Boötes Takım Yıldızı içerisinde yer alan en parlak yıldızdır ve kırmızı dev olarak anılmaktadır. Booötes takım yıldızı bilinen adıyla çoban takımyıldızı olarak da anılmaktadır.

Güneş’e olan uzaklığı yaklaşık 37 ışık yılı mesafe olarak hesaplanmıştır. Kütlesi Güneş ile hemen hemen aynıdır ancak boyut olarak Güneş’ten 25 kat büyük olduğu bilinmektedir.

Kutup Yıldızı

Yön belirleme amaçlı sürekli olarak kullanılan Kutup Yıldızı aslında yaygın bir inanca göre yıldız olarak anılsa da bir yıldız değildir.

Gökyüzünün en parlak yıldızı zannedilen Kutup Yıldızı esasında Venüs gezegenidir. Dünyaya çok yakın olduğu ve parlak bir gezegen olduğu için yıldız olarak zannedilmektedir.

Kuzey Yarım Küre’nin gerçek Kutup Yıldızı’nın adı ile Küçük Ayı takımı içerisinde yer alan Polaris adlı yıldızdır.

yıldızların isimleri

Alpha Centauri

Alpha Centauri, Rigel Kentaurus olarak da bilinmektedir. Parlaklık olarak gökyüzünde bulunan en parlak 3. Yıldızdır.

A, B ve C şeklinde adlandırılan farklı Alpha Centauri’ler üç adettir. C olarak adlandırılanı kırmızı renkli cüce bir yıldız iken A ile B boyut olarak Güneş’e oldukça yakındır.

Yıldız İsimleri ve Anlamları : Vega

Vega Kuzey Yarım Küre’de yer alan en parlak 2. yıldızdır. İsmini Arapçadan alan bu yıldızın Türkçe anlamı akbaba ve saldırgan şahin anlamlarına gelmektedir. Güneşe uzaklığı yaklaşık 25 ışık yılıdır. Vega yıldızı Yunan mitolojisinde de yer alır.

ribel yıldızı
Ribel yıldızı (nebula)

Rigel

Orion ya da Avcı takımyıldızı olarak bilinen takımın Batı kısmında ve en aşağıda yer almaktadır. Rigel, Arapça bir kelimedir ve anlamı ‘Ayak’ demektir.

Yıldız İsimleri ve Anlamları Achernar

Achernar, Eridanus takım yıldızının son kısmında yer almaktadır. Oldukça sıcak bir yıldızdır. İsmi Arapça bir kelimedir ve Türkçe anlamı ‘nehrin sonu’ şeklindedir.

Betelgeuse yıldızı
Betelgeuse yıldızı

Betelgeuse

Oldukça uzak mesafede yer alıyor olmasına rağmen çok parlak olduğu için teleskop olmadan çıplak gözle bile görülebilen bir yıldızdır. Bize olan mesafesi 430 ışık yılı şeklinde hesap edilmiştir.

Betelgeuse yıldızı aynı zamanda Hubble Uzay Teleskopu ile 1996 senesinde ilk defa tespit edilen yıldızdır.

Procyon

Procyon Canis Minor takımyıldızı arasında yer almaktadır. Bilinen diğer adı ise Küçük Köpek şeklindedir. İsmi Yunanca bir kelime olan ‘köpekten önce’ anlamını taşımaktadır.

Güneş ile boyut bakımından kıyaslandığında 2 kat daha büyük olduğu ve parlaklık bakımından 7 kat daha üstün olduğu tespit edilmiştir. Dünya’nın ise 3 katı kadar büyüklüğe sahiptir.

Yıldız İsimleri: Capella

Capella, Auriga (Arabacı) takım yıldızı ailesine ait olan en parlak yıldızdır. Gece olduğunda gökyüzünde görülen en parlak 11. yıldız olarak da bilinmektedir. Güneş ile boyut bakımından kıyaslandığında Güneş’in 10 katı kadar büyüklüğe sahiptir.

Çıplak gözle bakıldığında tek bir tane yıldızmış gibi görünür ama aslında iki çift yıldız sisteminden oluşmaktadır. Güneş sistemine olan uzaklığı 42,2 ışık yılı şeklinde hesaplanmıştır.

Bellatrix

Adını yine filmlerde sıklıkla duyduğumuz ve genellikle kadın ismi olarak kullanılan Bellatrix yıldızı Gama Orionis olarak da bilinmektedir. Avcı takımyıldızı içerisinde en parlak olan 3. yıldızdır.

Aynı zamanda gökyüzünde yer alan en parlak 27. yıldız olduğu bilinmektedir. Güneş’ten 8,4 kat daha büyük boyutu vardır.

İsmi Latincede Kadın Savaşçı anlamına gelmektedir.

Yıldız İsimleri ve Anlamları : Alnilam

Alnilam, Orionis (Avcı) takımyıldızı içerisinde yer alan 4. en parlak yıldız olma unvanına sahiptir ve 1300 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

Gökyüzünde yer alan en parlak 30. yıldız olma özelliğine de sahiptir. Eski medeniyetler tarafından çok farklı şekillerde isimlendirilmiştir.

Adının anlamı Arapça’da ‘İnci dizisi’ anlamına gelmektedir.

ay venüs aldeberan
Ay, Venüs ve Aldebaran

Aldebaran

Geceleri gökyüzünde oldukça parlak şekilde görülen yıldızlar arasında yer alan Aldebaran ,Boğa takımyıldızının yönünde bulunan ve yaklaşık 65 ışık yılı mesafede bir yıldızdır. Kırmızı dev yıldızlardan biri olma özelliğine sahiptir.

İsmi Arapça bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır ve anlamı takip eden ve izleyen anlamlarına gelmektedir.

Güneşten 425 kat daha fazla aydınlatma yeteneğine sahiptir.

22 Mart 2015 yılında gerçekleşen bir tutulma sırasında Türk bayrağı şekline benzer hilal ve karşısındaki yıldız şeklinde bir görünüm meydana gelmiştir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Mitolojik İsimler ve Anlamları (Kadın ve Erkek İçin Mitolojide Adlar)

NML Cygni

Kuğu takım yıldızı bölgesinde yer alan NML Cygni aynı zamanda V1489 Cygni olarak da adlandırılmaktadır. Yaklaşık olarak 5.300 ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır. Bu yıldız 1965 senesinde Martz Neugebauer, ve Leighton tarafından tespit edilmiştir.

Bu üç kişinin isimlerinin baş harfleri olan NM ve L harfleri yıldızın adının önüne konulmuştur.

kırmızı ay ve spica
Kırmızı Ay ve Spica

Yıldız İsimleri ve Anlamları Spica

Spica yıldızının bilinen diğer adlarından bazıları Alfa Virginis ve Başakçı’dır. Gece gökyüzüne bakıldığında görülen 15. en parlak yıldız olma özelliğine sahiptir. Uzaklığı yaklaşık olarak 249 ışık yılı mesafe şeklinde belirlenmiştir.

Spica esasında ikili bir yıldız sistemidir, ancak bu teleskopla dahi tespit edilemeyecek kadar birbirine yakın iki yıldız şeklindedir. Bu ikili yıldız sisteminin eliptik dönme ve örtülme olmaması özellikleri bulunmaktadır.

Güneşten yaklaşık 7 kat fazla yarı çapı bulunmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Parsek Nedir?

En Yaygın Bilinen Takım Yıldızları

En yaygın bilinen takım yıldızlarının isimleri ise şu şekildedir;

 • Andromeda Takımı
 • Çalgı (lyra) Takımı
 • Akrep (scorpion) Takımı
 • Kraliçe (cassiopeia) Takımı
 • Çoban Takımı
 • Kuğu (cygnus) Takımı
 • Ejderha Takımı
 • Arabacı (auriga) Takımı
 • Kral Takımı
 • Ülker Takımı
 • Yay (sagittarius) Takımı
 • Kova Takımı
 • Yılan Takımı
 • Başak Takımı

Yıldız isimleri ve anlamları üzerine değerli bilgileri sizlerle buluşturduğumuz bu içeriğimizin ardından “Bilim” kategorimizdeki diğer içeriklerimizi de kaçırmayın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir