1. Anasayfa
  2. Kariyer

Kariyer Hedefleri Nasıl Belirlenir?

Kariyer Hedefleri Nasıl Belirlenir?
0

Kariyer hedefleri belirleme, kişinin gelecekteki mesleki yönelimini belirlemesi ve bunun için çalışmalar yapması anlamına gelir. Kişinin gelecekteki iş hayatında başarılı bir konuma ulaşabilmesi hiç kuşku yok ki doğru bir planlamayla mümkün olabilir.

Kariyer planlaması yaparken en önemli adımlardan biri hedefleri doğru belirlemektedir. Yola doğru çıkıldığında ve gerçekçi bir yol haritası belirlendiğinde amaçlanan noktaya ulaşmak daha kolay olacaktır.

Kariyer Hedefleri Belirleme Adımları

Kariyer hedeflerini belirlerken, kişinin kendi yeteneklerini, ilgi alanlarını ve gelecekteki beklentilerini dikkate alması önemlidir. Belirleyeceğiniz tüm adımların iş hayatınızı dolayısıyla da yaşamınızı doğrudan etkileyeceğini unutmayın.

Aşağıdaki adımları takip ederek, kariyer hedeflerinizi belirleyebilirsiniz:

Kendinizi tanıyın

İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi, zayıf yönlerinizi ve gelecekteki hedeflerinizi belirleyin. Hedefleri hayallerle karıştırmayın. Kendinize karşı dürüst olun. Eksik gördüğünüz yanlarınızı ve başarılı olduğunuzu düşündüğünüz konuları terazide doğru bir şekilde tartın.

Sizi mutlu edecek ve başarıyı yakalayabileceğiniz kariyer fırsatları ancak kendinizi ve ne istediğinizi bildiğinizde karşınıza çıkacaktır.

Gelecekteki hedeflerinizi belirleyin

Bu sizin kariyeriniz ve dolayısıyla sizin yaşamınız. Ne yapmak istediğinizi, nerede çalışmak istediğinizi ve hangi mesleki yönelimi tercih ettiğinizi belirleyin. Nasıl bir gelecek hayal ettiğinizi göz önünde bulundurun. Mevcut hedeflerin sizi mutlu edip etmeyeceğini değerlendirin.

Kendinize uygun bir meslek seçimi yapın

Doğru meslek seçimi başarıya giden yolda en önemli adımlardan biridir. İyi bir kariyerin kapılarını aralamak istiyorsanız altın anahtar kendinize en uygun sektörü ve mesleği seçmekten geçer. Yeteneklerinizi ve ilgi alanlarınızı dikkate alarak, kendinize uygun bir meslek seçin.

Hangi sektöre yöneleceğinizi belirlemeden önce bu sektöre dair neler bildiğinizi, sektörün ne kadar ilginizi çektiğini tartın. Çünkü başarıya ancak mutlu olacağını bir meslekle ulaşabilirsiniz.

Eğitim ve öğrenim planı oluşturun

Hangi eğitimleri almanız gerekiyorsa, bunları planlayın ve bu eğitimleri alarak kariyer hedeflerinize ulaşmaya çalışın. Olağanın dışına çıkıp size yardımcı olabilecek ve rakiplerinizden öne geçmenizi sağlayabilecek fırsatlara da mutlaka planlarınızda yer verin. Eğitim ve öğrenim alanında rakiplerinizden daha fazlasını düşünün.

Çalışma ortamınızı belirleyin

Her insanın kendini rahat hissettiği ve daha verimli olduğu ortam farklıdır. Ofis insanı mısınız, saha insanı mısınız? Masa başı bir iş olmasını mı istersiniz yoksa insanlarla bire bir iletişime geçmek mi sizi mutlu eder? Hangi çalışma ortamı sizin için en uygun olacağını belirleyin ve bu ortamda çalışmayı hedefleyin.

Mevcut ve gelecekteki şartları göz önünde bulundurun

Kariyer hedeflerinizi sürekli gözden geçirin ve değişiklikler olması durumunda hedeflerinizi güncelleyin. İş hayatında şartlar güncel duruma göre sürekli değişkenlik gösterir. Gerek ekonomik durum gerekse de seçtiğiniz sektörün şartları değişebilir. Bu durum sürekli göz önünde bulundurmanız gereken bir kriterdir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer hedeflerinizi belirlerken, kendi yeteneklerinizi, ilgi alanlarınızı ve gelecekteki beklentilerinizi dikkate almanız önemlidir. Bu sayede, kendinize uygun bir meslek seçimi yaparak, hedeflerinize ulaşmaya çalışabilirsiniz. Eğitim ve öğrenim planı oluşturarak ve çalışma ortamınızı belirleyerek de kariyer hedeflerinize ulaşmayı amaçlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir